20 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

1915 Çanakkale Köprüsü’nde en önemli aşama tamamlandı

18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü Dünyanın en geniş açıklıklı asma köprüsü unvanına haiz olacak. İnşaatı hızla devam eden köprünün  son kule bloklarının yerleştirilmesi ile ayakları tamamlandı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafınca Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen ve inşaat emekleri Daelim, Limak, SK&EC ve Yapı Merkezi ortaklığı tarafınca yürütülen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları  kısa sürede tamamlandı.

16 Mayıs 2020 tarihinde Çanakkale’de düzenlenen 1915 Çanakkale Köprüsü Kule İnşaatları Tamamlanma Töreni’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konuşma yöntemiyle katıldı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu 1915Çanakkale Köprüsü inşaat sahasındaki merasim alanından canlı bağlantı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a proje hakkında data verdi.

Törende ek olarak proje ortaklarını temsilen Limak Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ve Yapı Merkezi Genel Müdürü Sami Özge Arıoğlu da hazır bulunmuş oldu.

 Köprü İnşaatı Dünyanın Takdirini Topluyor

1915 Çanakkale ÇOK A.Ş. Yönetim Kurulu adına söz alan Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, projenin yalnız Türkiye’de değil internasyonal alanda da takdir topladığına ve hemen hemen tamamlanmadan pek fazlaca ödül kazandığına dikkat çekti.

Projenin faydalarını özetleyen Arıoğlu; “1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, Avrupa ile Türkiye’nin batı ve cenup bölgeleri içinde direkt bağlantı olacak ve bu bölgelerde gelişmeyi hızlandıracak.

‘Bir Dönem Bir Yol Projesi’ kapsamında, Türkiye’nin öncülük etmiş olduğu ‘Orta Koridor’ girişiminin bir parçası olarak, Pekin’den Londra’ya kesintisiz bir tecim yolu oluşturma hedefine direkt katkı sunacak.

Trakya ve Batı Anadolu’daki endüstri, tecim ve hizmet sektörleri ivme kazanacak. Projenin sunmuş olacağı daha süratli ve daha düşük maliyetli yük taşımacılığı pozitif yanları bu bölgelerin yalnız ekonomik faaliyetlerini değil, toplumsal bağlarını da güçlendirecek. Böylece Çanakkale, şanlı evveliyatına ve 21. Yüzyıl’a yaraşır devasa bir esere kavuşacak” dedi.

Hibya Haber Ajansı