16 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Koronavirüs aşısı denemelerinde başarı şansımız yüzde elli

 

ABD hükümetiyle, Oxford laboratuvarında üretilen 400 milyon doz denenmemiş koronavirüs aşısı üretmek için 1.2 milyar dolarlık  ilaç devi AstraZeneca, aşıdaki başarı beklentilerini düşürdü.

Oxford’daki Jenner Enstitüsü’ndeki proje yöneticisi Adrian Hill  koronavirüs aşısı  beklentilerini kayda değer seviyede azaltarak ”Şu anda şans yüzde 50” diye konuştu.

Bu senenin başlarında, Astra Zeneca ile beraber bir aşı geliştirme çalışmalarını yürüten Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu yıl Eylül ayına kadar etkili bir aşı üretme şanslarının yüzde 80 bulunduğunu açıklamışlardı.

Adrian Hill bunun sebebi olarak ”beki de İngiltere’den virüsün oldukca süratli kaybolma olasılığı sebebiyle, deneylerin ikinci aşamasını gerçekleştiremiyebileceklerini” gösterdi.

Adrian Hill bir kısmı plasebo alan 10 bin denekten ellisinden daha azının enfekte olacağını tahmin ettiklerini belirterek, ”Yirmiden az insan pozitif  çıkarsa kullanılamaz. Bu yok olmaya başlamış olan virüse ve zamana karşı bir yarış” diye konuştu. Hill buna rağmen deneylerin birinci aşamasının iyi gittiğini sözlerine ekledi.

Adrian Hill, virüsün toplumda bir süre daha kalmasını istemek benzer biçimde garip bir durumla karşı karşıya olduklarını söyleyerek ” Burada fazla umut vaat etme riski var. Çoğu zaman şunu söylüyorum: bu bizim tutkumuz. Birkaç risk var. Bunu yapıp yapamayacağımızı  tam bilmiyoruz .Koronavirüs aşısı  konusunda başarıya ulaşabilmek için çaba gösteriyoruz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı