28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Beyin cerrahisinde yeni yöntemler

beyin Beyin cerrahisinde yeni yöntemler c6f7b3b3 17022112 m2

Devletimizde tıpta ve teknolojide yaşanmış olan süratli gelişmeler, beyin tümörlerinin tedavisinde bugüne dek ‘olmaz’ denilenleri mümkün kılarken, ‘burun içinden girilerek’ ve ‘kaş üstünden küçük bir kesi ile’ beyin ameliyatı gerçekleştirilmesi de çığır açan yöntemler olarak karşımıza çıkıyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, tedavide kayda değer olanaklar elde eden bu iki yeni yöntemi ve faydalarını söyledi, kayda değer ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.

Devletimizde son yıllarda beyin tümörlerinin tedavisinde oldukca ciddi ilerlemeler yaşanıyor. Öyleki ki; tümörlerin daha iyi tanınmasını elde eden nöroradyoloji ve nöropatoloji bilim dallarında yaşanmış olan süratli gelişmelere, anestezideki gelişmelerin de eklenmesi beyin cerrahisinin etkinliğini daha da artırıyor. Günümüzde beyin cerrahisi ameliyatlarının çoğunluğu mikroskop kullanılarak mikrocerrahi yöntemiyle yapılıyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, “Endoskopik ameliyatların beyin cerrahisinde kullanımı da son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başladı. Endoskop 2 mm genişliğinde, çalışılacak alanda ışık sağlayarak ve alandaki görüntüyü bir monitöre aktararak ameliyata olanak sağlıyor. Mikroskopik yöntemin aksine endoskopun kullanıldığı ameliyatlarda daha minik kemik açılımı ile ameliyatları yapabiliyoruz.” diyor.

Daha yakın ve daha geniş görüş açısı sağlıyor!

Endoskopik yöntemin ameliyat esnasında cerraha daha yakın ve daha geniş görüş açısı imkanı sağladığını, bunun bilhassa beynin alt bölümünde yerleşen lezyonlar için oldukca kayda değer bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kenan Koç, yöntemin çoğunlukla iyi huylu tümörler için kullanıldığını belirterek “Beynin ön alt kısmı ve klivus dediğimiz bölgelerine direkt endoskopik ameliyat yapabiliyoruz. Büyük tümörlere de endoskopik ameliyatlar yapılıyorsa da, beyin dokusunda ödeme neden olan oldukca büyük hacimli tümörlerde, ameliyatta mikroskobu da kullanmamız gerekebiliyor.” diyor.

Burun içinden direkt lezyona ulaşmak mümkün!

Bilhassa beynin alt bölümünde yerleşen lezyonları tamamen endoskopik yöntemle burun girerek endoskop yardımıyla ameliyat etmenin günümüzde mümkün olabildiğini vurgulayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, bu yöntemin faydalarını şu şekilde konu alıyor: “Yalnız lüzumlu olan sınırı olan kemik açılım ile hastanın ameliyat edilmesi, ameliyatın başlangıçtaki açılış ve kapanış sürelerini azaltırken, cerrahın tüm dikkatini tümörde  yoğunlaşmasını sağlıyor. Lezyona direkt ulaşım ve açılış ile kapanış sürelerini kısaltması komplikasyonları da azaltıyor. Süre olarak klasik yaklaşımlardan daha kısa sürelerde meydana getirilen burun içinden endoskopik ameliyatların aslolan pozitif yanları, tümöral lezyonlara direkt ulaşarak, beyin dokusuna daha azca dokunulmasını sağlaması. Beyin dokusunu tümörü çıkardıktan sonrasında ameliyatın sonuna doğru görüyoruz. Standart yöntemlere gore ameliyat yeri komplikasyonları (enfeksiyon, kanama) daha düşük oluyor. Hasta konforu ve iyileşme süreci daha kısa sürede ve daha rahat gerçekleşiyor.”

Kaş üstünden 3 santimetre’lik kesi ile kozmetik ameliyat

Ameliyatta uygulanacak yöntemlerin, hastanın hangisine uygun olup olmadığına bakılarak belirlendiğini belirten Prof. Dr. Kenan Koç, öteki yöntemin de; kaş üstünden kozmetik 3 santimetre’lik bir kesi ile minik bir kemik pencere açarak beyin ön alt bölümde yerleşen tümörlerin ameliyatı bulunduğunu söylüyor. Prof. Dr. Kenan Koç “Bu ameliyatta endoskop ve mikroskop birlikte kullanılmaktadır. Minimal invaziv diye tanımlanan, beyin dokusuna daha azca zarar veren bu ameliyatta, tümöre yakın meydana getirilen minik kesi, ameliyat sonrası süratli iyileşme ve iyi kozmetik sonucu sağlamaktadır. Bu ameliyatlarda bir çok hasta 3 gün hastanede kalmaktadır. Komplikasyon gelişimi durumunda (sıvı kaçağı, enfeksiyon, kanama vb) yatış süresi uzayabilmektedir. Hastalar bir haftalık sürede düzgüsel günlük yaşantılarına dönmektedirler.” diyor.

Multidisipliner yaklaşım koşul!

Günümüzde artık cerrahi olarak ameliyathane altyapılarının teknik olarak güçlendiğini, ameliyat mikroskobu, endoskopik sistemler, nöronavigasyon, ameliyat esnasında ultrasound, nöromonitarizasyon ve uyanık ameliyat tekniklerinin artık beyin cerrahisi ameliyathanelerinin standardı haline geldiğini belirten Prof. Dr. Kenan Koç “Cerrahi data, tecrübe ve beceri ile ameliyatların etkinliği artmakta, komplikasyon oranları düşmektedir. Hiçbir teknik vasıta beyin cerrahının yerine geçmediğinden, beyin cerrahı tüm teknik araçları data ve becerisine ilave ederek iyi neticeleri elde etmektedir. Ameliyathaneye ek olarak iyi sonuçlar ekip emek harcaması ile mümkündür. Anestezi, Radyoloji, Patoloji, Onkoloji, Yoğun bakım birimleri ekibi tamamlamaktadır.” diyerek multidisipliner yaklaşımın koşul olduğuna dikkat çekiyor.