30 Eylül 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Boeing Türkiye gençleri havacılığa hazırlıyor

Boeing Türkiye, Young Guru Academy (YGA) ile işbirliğiyle, genç nesillere bilim, mühendislik ve havacılık becerilerini geliştirmeleri için esin vermeyi amaçlayan “Bilimle Uçmaya Hazır Ol!” adlı bir proje başlattı. Proje, havacılığı ve havacılık teknolojilerinin arkasındaki bilimi ufaklıklara tanıtırken, onları bununla birlikte yaratıcılık, iş birliği, teknoloji okur-yazarlığı, analitik düşünme şeklinde 21. yüzyıl becerileri ile donatmayı da hedefliyor. Projenin uzun vadeli hedefi 40.000’den fazla çocuğa ulaşmak.

COVID-19 döneminde, Twin Havacılık Setleri, dinlence hediyesi olarak 20 ilde 200 çocuğa ulaştırıldı. Setler, COVID-19 salgını sebebiyle son birkaç aydır evlerinde olan çocuklar tarafınca büyük bir sevinçle karşılandı.

YGA tarafınca dijital ortamda verilecek, havacılık teknolojilerinin arkasındaki bilime ve Twin Havacılık Setlerinin kullanımına yönelik eğitimler yardımıyla çocuklar, geleceğin teknolojilerini, kendi havacılık projelerini geliştirerek ve oyun oynarak öğrenme fırsatı bulacak.

Boeing, 2017 senesinde  “Boeing Türkiye Ulusal Havacılık Planı” adını verdiği Türkiye yatırım planını deklare etti. Bu plan kapsamında Boeing , Türkiye ile Endüstri, Teknoloji, Servis-Bakım ve İleri Kabiliyet Geliştirme alanlarında iş birliği yaparak büyümeyi ve Türkiye’nin bu alanlarda küresel rekabetçiliğine katkıda bulunmayı hedefliyor. Havacılıkta İleri Kabiliyet Geliştirme programı kapsamında Boeing, Türkiye’de ve dünyada büyümesini sürdürmesi beklenen havacılık sektörünün artan nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’nin nitelikli insan kaynağını geliştirmeye yönelik projeler yürüytüyor.

Söz mevzusu program, havayolu şirketi çalışanlarından teknisyenlere, mühendislerden öğrencilere ve tedarik zinciri uzmanlarına uzanan geniş bir yelpazedeki havacılık sektörü paydaşlarına yönelik eğitimleri içeriyor. Young Guru Academy işbirliğiyle geliştirilen “Bilimle Uçmaya Hazır Ol” projesi de, Boeing’in bu alandaki çalışmalarının genç nesillere yönelik bir parçası olarak öne çıkıyor.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın “Boeing olarak, stratejik bir ortak ve havacılıkta kayda değer bir gelişme ülkesi olarak gördüğümüz Türkiye’nin geleceğine yatırım bizim için son aşama kayda değer. 2017 senesinde duyurduğumuz “Boeing Türkiye Ulusal Havacılık Planı” Türkiye’nin geleceğine inancımızın bir göstergesi. Ülkemizin insan kaynağının gelişimine yatırım, Türkiye’nin havacılık alanında sürdürülebilir büyümesine ve rekabetçiliğine yatırımın ayrılmaz bir parçası.

YGA ile beraber geliştirdiğimiz bu projeyi, genç nesillerin zihnine ektiğimiz bilim ve teknoloji tohumları olarak görüyoruz. Bu adımları atarken umudumuz, gençlerimizin 21. yüzyılda dünya genelinde yüksek katma kıymetli üretim ve istihdam yaratmaya devam edecek olan havacılık sektörüne ilgi duymalarını sağlamak. Bu projenin havacılık odaklı STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) projeleri alanında örnek bir emek harcama olacağına ve ileride değişik ülkelerde de uygulama alanı bulabileceğine inanıyoruz.” dedi.

YGA Yönetim Kurulu Üyesi Asude Altıntaş Güray ise “Bu projenin bizi en heyecanlandıran tarafı, YGA’daki en parlak gençlerin, son olarak teknolojiyi kısıtlı imkanlara haiz ufaklıklara ulaştırması ve onlarda bir kıvılcım yakarak, merak uyandırmaları.” diye paylaştı.

“Bilimle Uçmaya Hazır Ol” projesi kapsamında, Türkiye’de geliştirilen ve üretilen 1000 tane Twin Havacılık Bilim Seti, 2020 yılı içinde 100 köy okulundaki 40.000 çocuğa ulaştırılacak. Köy okullarındaki Fen ve Bilişim öğretmenlerine Twin Havacılık Bilim Setlerinin kullanımına yönelik dijital eğitimler verilecek. Öğretmenler, bu eğitimler sonucunda, imalathane emekleri düzenleyerek öğrencileriyle beraber kitlerden faydalanarak kendi deneylerini gerçekleştirebilecek. Proje, kitler vesilesiyle hızla gelişen teknolojinin arkasındaki bilimi deneyimleyerek öğrenen ufaklıklara, geleceğin havacılık teknolojilerini geliştirmeleri için esin vermeyi hedefliyor. Projenin uzun vadeli hedeflerinden biri de, dünya genelinde kısıtlı imkanlara haiz okulları kapsayacak şekilde projeyi genişletmek ve evlatların bilim ve teknoloji kaynaklarına erişimlerini sağlamak.

Boeing Hakkında:

Dünyanın önde gelen havacılık ve uzay şirketi Boeing, ticari ve askeri tayyare üretimi beraber değerlendirildiğinde dünyanın en büyük tayyare üreticisidir. Şirket, 150’den fazla ülkedeki müşterilerine ürün ve destek hizmeti sağlamaktadır. Tüm dünyada 150.000’in üstünde kişiyi istihdam eden Boeing, küresel tedarikçi üslerinin kabiliyetlerini daha yukarılara çekmektedir. Uzay ve havacılık sektöründeki liderliği ve tecrübesiyle Boeing, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki liderliğine, müşterileri için en iyi ürünleri sunmaya, insanlarına ve gelecekteki büyümesine yatırım halletmeye devam etmektedir.

Young Guru Academy Hakkında:

YGA, Türkiye’de kurulan kâr amacı gütmeyen sivil bir cemiyet kuruluşudur. YGA yapmış olduğu çalışmalarda çift kanatlı olarak tanımlanan, vicdanlı ve donanımlı rol model gençler yetiştirmeyi amaçlıyor. Bu gençler liderlik kabiliyetlerini, toplumsal yarar yaratan dünya genelinde projeler üretirken geliştiriyor. YGA’lılar, bilim insanı, akademisyen ve internasyonal tecrübesi olan üst düzey yöneticilerden oluşan, aralarında Prof. Aziz Sancar, Ali Koç, Faruk Eczacıbaşı, Prof. Mehmet Toner, Prof. Kristi Raube, Prof. Doğan Cüceloğlu şeklinde adların olduğu YGA Hayal Ortaklarından beslenir. YGA’nın global partnerleri Harvard, MIT, Columbia, Berkeley ile meydana getirilen stratejik ortaklık kapsamında bu üniversitelerden gelen öğrenciler de sahada YGA’lılarla beraber çalışır.

YGA bugüne dek inovasyon ve teknoloji alanında 10’un üstünde internasyonal ödüle layık görüldü: WeWALK, TIME dergisi tarafınca 2019 yılının en iyi icatları içinde seçildi. Twin Bilim Setleri, eğitimin Oscar’ı Bett Awards’ta birinciliğe layık görüldü. Bununla beraber dünyaca meşhur Fortune 500 şirketlerinin yarıştığı Edison Ödüllerinde Altın Ödülün sahibi oldu. Hayal Ortağım, teknoloji dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen GSMA’de iki kez dünya birincisi oldu. Hayal Ortağım ve WeWalk, Birleşmiş Milletler’de 150 ülke temsilcisine dünyadaki en iyi örnek proje olarak yayınlandı. 2 YGA mezunu, MIT Innovators Under 35 tarafınca “Senenin Öncü Yenilikçisi” ödülüne layık görüldü. Forbes dergisi YGA Mezunlarını 2 kez “30 Yaş Altı Senenin İnovasyon Lideri” seçti.

Hibya Haber Ajansı