30 Eylül 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Çakal yavrularına süt anne

 

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) vahşi hayvanları korumaya ve izlemeye devam etmektedir.

Bu takiplerde bazen belgesel benzeri görüntüler ortaya çıkıyor ve bazen vahşi hayvanların başka bir hayvanın anne içgüdüsü ile yavrularına baktığı görülüyor.

Ülkenin sahip olduğu yaban hayatı çeşitliliği göz önüne alındığında, doğal alanlarda gerçekleştirilen yaban hayatı izleme faaliyetleri de bu çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Gümüşhane’deki kameralara yansıyan anne ayı yavrularını emzirdiği an izleyicilere duygusal anlar yaşattı. Bir yandan yavrularını besleyen ve doğal ortamda  anne ayı, anneler gününün kutlandığı şu zamanda, anneliğin doğada nasıl kutsal ve kutsal bir rol olduğunu hatırlattı.

Öte yandan, bir anne ve köpek kendi bebekleri olmasa da, 6 yetim çakal yavrusunu emzirdi ve onlara “annelik” yaptı.

Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, bir bildirimi üzerine 2’si kuzey ormanlarında, 4’ü Çatalca’da olmak üzere toplam 6 çakal yavrusuna ulaştı.

İlk müdahalenin ardından, çok aç ve bitkin olan yavrular, DKMP İstanbul Bölge Müdürlüğü arasındaki protokolle bir hayvanat bahçesine götürüldü.

Vahşi hayvanlara uzanan şefkatin eli bu kadarla sınırlı değildi. Küçük yavrular ilk önce bir ceylan tarafından beslendi ve daha sonra hayvanat bahçesinde yeni doğan bir köpek tarafından emzirilmeye başladı.

Bu süreçte, sağlığı iyi olduğu gözlemlenen küçük çakalların, onları besleyecek kadar büyüdüklerinde doğal yaşama salınmaları planlanmaktadır.

Hibya Haber Ajansı