28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Çocuğunuza kitap okutmak

kitap Çocuğunuza kitap okutmak 0952d367 14022112 m2

Çocuğunuza  kitap okutmak için armağan almanız mı süreci hızlandırıyor yoksa sevilmiş olduğu bir şeyden yoksun bırakmanız mı?

Çocuk kitapları yazarı Esra Zerbeliz Avgören’e nazaran, dışsal motivasyon evlatların kitap okuma alışkanlığını köreltiyor. Evlatların kitap okuma alışkanlığı edinmesi için içsel motivasyonun doğrusu kendi isteğinin oluşması gerekir.

Peki içsel motivasyon için ne yapmalı?

Yazar Esra Zerbeliz Avgören, Martı Yayınları’ndan çıkan Minik Kitap Kurtları Yetiştirme Rehberi isminde kitabında bu mevzuda şu tavsiyelerde bulunuyor:

 

OTORİTER, İLGİSİZ AİLELERİN ÇOCUKLARI…

“Okuma alışkanlığında ebeveyn tutumları üstüne meydana getirilen bilimsel çalışmalarda; otoriter, aşırı koruyucu ve ilgisiz ailelerin evlatlarının kitap okuma alışkanlığını kazanma oranlarının, itimat verici ve demokratik ailelere nazaran daha düşük olduğu görülmüştür. Evlatların kitap okuma alışkanlığını kavraması için başlangıçta daha azca kaide konulmalı.

ÇOCUKLAR KARAR VERSİN

İçsel motivasyonu geliştirmek için devamlı çocuklar adına kararlar verilmemeli. Kitap okuma alışkanlığı açısından en kayda değer sorunlardan biri budur. Tavsiyeler sunulup kararların çocuklar tarafınca alınmasına müsaade edilmeli.

NE OKUDUKLARINI DENETLEMEYİN

Çocuklarınızın size öğretmesine, rehberlik etmesine izin verin. Her mevzuyu bilmeyin, bu sizi küçültmez, çocuğunuzla aranızdaki bağları sağlamlaştırır. Okudukları kitaplarla ilgili sorularınız, denetleme üstüne değil öğrenme üstüne olsun. Eğer siz merak etmiyor ve ilgilenmiyorsanız onlardan bunu bekleyemezsiniz. Hatta vakit ayırıp çocuğunuzla birlikte araştırma yapabilirsiniz.

ÖNEMSEYEREK DİNLEYİN

Okumuş olduğu kitapları topluluk içinde anlatması istenebilir. Kitabı özetleyen çocuk önemsenerek dinlendirilmiş olduğu için mutlu olacak, bir sonraki kitabı istekle okuyacaktır. Bu fiil uygar cesaretini artırıp topluluk karşısında konuşma becerisine katkı elde edecektir.

REKABETE SOKMAYIN

“Oldukca kitap okuyanların derslerdeki başarısı da yüksektir” sloganı kitap okumayı rekabet unsuru haline getirir. Rekabet içinde stres altındaki okumanın uzun soluklu alışkanlığa dönüşmesi mümkün değildir. Şundan dolayı çocuk kitap okumayı rekabetle ilişkilendirmiştir. Onun içsel motivasyonunu kazanmak, başarı göstermiş olmaktır; kitap okumak değildir.

ÖDÜL VE CEZA VERMEYİN

Kitap okumayı seven evlatların maddi ödüller alması ya da övgü dolu sözlerle ödüllendirilmesi de okuma alışkanlığını zedeler. Çocuk içsel motivasyon duyduğu için okurken bir dönem sonrasında ödül almak için okumaya başlamış olacak. Ödüle alışacak, kitap okumaya değil. Ödül bitince okuma da bitecek. Aynı şekilde ceza vermek de okuma eylemini bitirir.”

Hibya Haber Ajansı