20 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’nde tabiat severlerden davet

Dünyada biyolojik çeşitlilik oldukça azalmaya başladı. Nesli dünya ölçeğinde çekince altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin avlanmasının tamamen yasaklanması için bir araya gelen sivil cemiyet kuruluşları ve tabiat severler, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’nde çağrılarını yineledi. Tabiat severler, her yıl ava açılacak canlı türlerini belirleyen Merkez Av Komisyonu’ndan üveyik ve elmabaş patkaların avının yasaklanmasını talep ederek herkesi change.org/yasasinkuslar adresinden başlattıkları kampanyaya destek olmaya çağrı etti.

Türkiye’de yaşayan nesli çekince altındaki kuş türlerinden üveyik ve elmabaş patka, avlanmalarına hala izin verilen canlı türleri içinde bulunuyor. Her yıl Mayıs ayında toplanan Merkez Av Komisyonu, yıl içinde ava açılacak canlı türlerini, av günlerini ve alanlarını belirliyor. Görevi, korunması ihtiyaç duyulan kırılgan türleri belirlemek olan komisyon, geçtiğimiz yıllarda almış olduğu kararlarla nesli çekince altında olan üveyik ve elmabaş patkaların avına izin vermiş durumda. Çekince altındaki kuşların korunmasını talep eden 27 kurum ve 100 bine yakın tabiat severin ortak talebi ise komisyonun Mayıs ayı içinde gerçekleşecek olan toplantısında nesli tehlikedeki kuşların avını tamamen yasaklama sonucu alması.

Üveyik ve Elmabaş Patka Hızla Yok Oluyor

Dünya Doğayı ve Naturel Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN), Kırmızı Sıralaması’nde yer edinen tehlikedeki türler içinde olan üveyik ve elmabaş patkanın hızla yok oluşunun sebeplerinin başlangıcında, naturel yaşam alanlarının yok edilmesi ve avcılık geliyor.

Meydana getirilen emek harcamalar, üveyiğin Streptopelia turtur dünya nüfusunun 1980’den bu yana yüzde 78, elmabaş patkanın Aythya ferina dünya nüfusunun ise yüzde 30 ila 49 oranında azaldığını gösteriyor. Sadece 2019-2020 Av Süreci Merkez Av Komisyonu toplantısında alınan kararla, av sezonu süresince bir avcının üç bireye kadar üveyik, iki bireye kadar elmabaş patka vurmasına izin veriliyor.

Türkiye bu kararla, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 6’ncı ve 8’inci maddeleri ile kırılgan canlı türlerini korumayı taahhüt etmiş olduğu halde, dünya ölçeğinde çekince altında olan üveyik ve elmabaş patka türlerinin avını özgür bırakarak internasyonal mevzuata aykırı hareket ediyor.

Yüz Bine Yakın Tabiat Sever Destek Oldu

Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’nde, nesli çekince altında olan üveyik ve elmabaş patkaların avının tamamen yasaklanmasını talep eden kurumlar ve 100 bine yakın tabiat sever, 2020 senesinde Mayıs ayı içinde yapılacak olan Merkez Av Komisyonu toplantısı öncesinde isteklerini yine ederek yaşam hakkının tüm canlılar için pazarlık edilemez en naturel hak bulunduğunu vurguluyor. Çekince altındaki türlerin yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizen tabiat severler, geçtiğimiz yıl alından yanlış kararın bu yıl yine etmemesi icap ettiğini belirterek üveyik ve elmabaş patka için av yasağı getirilmesini talep ediyor.

Bilimsel Veriler Göz Ardı Ediliyor

Bilimsel bir rapor yayınlayarak nesli tehlikedeki kuşların avının yasaklanmasını talep eden kurum ve tabiat severler adına konuşan Tabiat Derneği Koruma Programı Koordinatörü Itri Levent Erkol yapmış olduğu açıklamada: “Türkiye’de nesli küresel ölçekte çekince altında olan yirmi dört kuş türünden ikisi olan üveyik ve elmabaş patkanın avlanması hala özgür. Bu türler korunması gerekirken, avcıların isteğiyle ava açılıyor. Yayınladığımız raporla bir kere daha nesli tehlikede olan türlerin durumunu ve bu mevzu değerlendirilirken göz ardı edilen bilimsel verileri ortaya koyduk.” dedi.

 Salgın Döneminde  Yasaklanmalı

Sözlerine korona salgınının mevzuyla ilgisini dile getirerek devam eden Erkol şunları söylemiş oldu: “COVID-19 şeklinde pandemiler zoonoz, doğrusu hayvan kaynaklı salgınlar olarak sınıflandırılıyor. Korona virüsü salgını süresince mecburi durumlar haricinde evlerimizde kalmamız ihtiyaç duyulan bu zamanda, insanların yaban hayvanlarıyla yakın temas kurduğu avcılık şeklinde faaliyetlerin tümüyle yasaklanması koşul. Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’nde doğamızın korunması için tekrardan dile getirdiğimiz bu talep, artık yetkili kurumlar tarafınca dikkate alınmak zorunda. Ziraat ve Orman Bakanlığı Tabiat Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, IUCN Ulusal Komitesi ve Merkez Av Komisyonu üyesi kurum, kurum, sivil cemiyet örgütü ve akademisyenlerden talebimiz: Nesli dünya ölçeğinde çekince altında olan üveyik ve elmabaş patkayı ava kapatması ve nesli tehlikedeki türlerin avını tamamen yasaklamasıdır.

Hibya Haber Ajansı