28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Elektrik dağıtım sektörü sıkıntılı kış şartlarına hazır

elektrik Elektrik dağıtım sektörü sıkıntılı kış şartlarına hazır cda885d6 13022112 m2

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, “Sektör olarak, sıkıntılı kış şartlarına hazırlıklıyız. Negatif hava koşullarına karşı başta Marmara bölgesinde hizmet veren elektrik dağıtım şirketlerimiz olmak suretiyle sektör olarak 81 ilin tamamında teyakkuza geçtik. Ekiplerimiz 7/24 esasına nazaran sıkıntılı şartlarda destek vermeye hazır bekliyor olacak.”  

 

Türkiye’nin tamamını kapsayan 21 elektrik dağıtım şirketinin çatı örgütü olan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği – ELDER, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca Marmara Bölgesi için yoğun kar yağışı uyarısına ilişkin bir izahat yapmış oldu. Kar yağışı, don, buzlanma ve ani ısı düşüşü sebebiyle yaşamın negatif etkilenebileceği belirtilen açıklamada, negatif hava koşullarına karşı elektrik dağıtım sektörünün hazırlıklarını tamamlandığı açıklandı.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen tarafınca meydana getirilen açıklamada,

Türkiye’nin 81 iline hizmet veren 21 Elektrik Dağıtım Şirketinin tamamının seferber olduğu ifade edildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen ilk uyarıyla beraber tüm hazırlıkların süratli bir halde tamamlandığını ve şirketlerin alarm hâlinde bulunduğunu dile getiren Çeçen şunları beyan etti:

“Sektör olarak, sıkıntılı kış şartlarına hazırlıklıyız. Negatif hava koşullarına karşı başta Marmara bölgesindeki şirketlerimiz olmak suretiyle tüm elektrik dağıtım şirketlerimiz teyakkuza geçti.  Ekiplerimiz 7/24 esasına nazaran faaliyetlerini sürdürüyor. Kesintisiz elektrik arzına yönelik tüm senaryolarımızı hazırladık ve müdahale planlarımızı belirledik.

Negatif hava koşullarını gözeterek acil müdahale ekiplerimizin izinlerini iptal ettik. Ülke genelinde tesirini gösterecek negatif hava şartları için ortalama 4 binin üstünde personel ve 3 binin üstünde arazi aracı ile önlemlerimizi aldık. Acil durumlar için jeneratörlerimizi ve mobil trafolarımızı hazırda bekletiyoruz. Meteoroloji uyarılarını yakından izleyerek arıza ekiplerimizin vardiyalarını belirliyor ve lüzumlu durumlarda sayıları hızla artırılabilecek şekilde planlama yapıyoruz.”

 

ALO 186 EKİPLERİMİZ 7/24 HAZIR BEKLİYOR

Alo 186 Davet Merkezi ile vatandaşların arıza ihbarlarının yanı sıra talep ve önerilerinin de alındığını ve süratli müdahale için anında saha ekiplerine yönlendirildiğini vurgulayan Çeçen, “İnteraktif Sesli Cevap Sistemi ile müşteriler, gereksinimleriyle ilgili seçimi yaparak, direkt ilgili satın alan hizmetleri yetkilisine bağlanabiliyor.” dedi. Çeçen, tüketicilerin arıza suç duyurusu süreçlerinde şirketlerin mobil uygulamalarını da kullanabileceklerini sözlerine ekledi.

Hibya Haber Ajansı