20 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Esir torunlarından savaşın acı anıları

Yaptığımız girişimler sonucu, dedeleri Türklere karşı savaşmış ve esir düşerek Anadolu’nun çeşitli kamplarında kalmış, anıları bu topraklara kazınmış, 6 yabancı askerin bugün yaşayan torunlarına ulaştık ve bazı sorular sorup, cevaplarını derledik. Bu tarz şeyleri bir röportaj dizisi halinde sizlere sunmaya karar verdik.

1. Dünya Savaşı süresince Osmanlı İmparatorluğu, bir çok cephede İtilaf Devleri ile mücadele etti. Türk askeri 1915-1916 yıllarında, imparatorluk topraklarını korumak  için başta Çanakkale olmak suretiyle Sina ve Filistin, Hicaz-Yemen ve Irak’ta vatan ve bağımsızlık için kanlarını asla düşünmeden akıttı.

Bu cephelerde, devrin askeri ve siyasal gücü olan İngiltere ile kolonilerinin askerleri de Türk askerinin karşısına çıktı. Cenk meydanlarında her iki tarafın askerlerini de ilgilendiren tek gerçeklik ise zorluklar, acılar, yitip giden hayatlar, anne, baba, sevgili, eş ve çocuktan ayrılıklar ile tutsaklık oldu.

HİBYA Haber Ajansı olarak, savaşın üstünden geçen 105 yıl sonrasında siz kıymetli okuyucularımız için bir tarih dizisi hazırlamak, o periyodu, Türklere tutsak düşen İtilaf Devletleri askerlerinin torunlarının bakış açısından aktarmak istedik.

İlk röportajımıza, E-7 İngiliz denizaltısı mensubu, makinist Herbert Macklin’in büyük torunu Nick Field ile başlayacağız.

Hibya Haber Ajansı