28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Evcil hayvanı olanlara temizlik ipuçları

evcil hayvan Evcil hayvanı olanlara temizlik ipuçları 023bc2cc 15022112 m2

Evcil hayvan sahipleri için tüy temizliği günlük bir problem olmakla birlikte, tüyün nerede bulunduğunu görmek temizliğe başlamanın yarısıdır. Hava, zemin ve eşyaların temizliğine daha çok dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan bu günlerde, doğru yöntemlerle yapılacak temizlik büyük ehemmiyet taşıyor.

Bilhassa evcil hayvanlar ve sıhhatli evler mevzusunda daha iyi temizleyen makineler tasarlama mevzusunda duyarlı davranan Dyson, Kıdemli Makine Mühendisi James McCrea ile evlerimizdeki tüy ve tozlarla iyi mi daha kolay başa çıkabileceğimizin cevaplarını veriyor.

Mevzuyla ilgili bilgiler paylaşan Dyson Kıdemli Makine Mühendisi James McCrea: “Evcil hayvan tüyünün insan saçıyla birçok benzer noktası vardır. Her ikisi de aynı yapıda ve benzer kalınlığa haiz olma eğilimindedirler. Evcil hayvan tüylerinin temizlenmesini bilhassa zorlaştıran bazı temel farklılıklar bulunur. İnsan saçı devamlı uzar, iki ile yedi yıl sürebilen süreçte (anajen faz) daha da uzar ve kalınlaşır. Saç folikülünün (saçın içinde büyümüş olduğu yapı) büyümesi tamamlandığında katajen aşamasına ulaşır. Hayvan tüyleri belli bir uzunluğa ulaşır ulaşmaz uzamayı durdurur ve yerini yeni tüylerle değiştirir. Bu, mevsimler içinde değişkenlik izah edebilir. German Shepherd, Collie ve Samoyed şeklinde bazı köpek ırkları, yaz mevsimine uygun kürke geçmek için İlkbahar ve Güz’da daha çok tüy döktüğünden senenin belirli zamanlarında evlerinde daha çok evcil hayvan tüyüne rastlanılır.” diyor.

Evcil hayvan tüyleri, evlerde çoğunlukla halı kaplı yüzeylere yerleşir yada elektrostatik olarak sert zeminlere yapışır. Bu tüylerin doğru şekilde temizlenebilmesi için, makineden gelen hava akımı yada makinenin başlığındaki fırçanın naylon kıllarının devreye girmesi gerekir.

 

Dyson süpürgelerinin arkasındaki mühendislik 

McCrea“Süpürgelerimizi tasarlarken kullanıcılarımıza en iyi teknolojiyi sunmak için fazlaca kapsamlı testlere başvurarak, Pick-Up Laboratuvarı’nda makinelerimizi sanayi standardı halılardan, Japonya’da yaygın olarak bulunan tatami paspaslara kadar değişik zemin türlerinden evcil hayvan tüylerini çıkarmada ne kadar etkili bulunduğunu kontrol ediyoruz. Evcil hayvan tüyü ve kepeği şeklinde organik maddelerin evindeki toza karıştığında makine fonksiyonlarına tesirini bildiğimizden, testlerimizi bir tek sanayi standardı malzemelerle değil, gerçek evlerden gelen tozlarla yapıyoruz.” şeklinde açıklıyor.

McCrea: “Köpek sahibi olmanın da deneyimlerinden yola çıkarak evcil hayvanların evde kaosa niçin olabileceğini biliyorum! Dyson Pick-Up Laboratuvarı’nda tüm bu tarz şeyleri dikkate alarak araştırmamızı bu şekilde yapıyoruz. Mühendislerimiz, Dyson süpürgelerin emiş enerjisini kontrol etmek ve teknolojimizin evcil hayvan sahipleri için iyi mi optimize edilebileceğini daha iyi idrak etmek için dünyanın dört bir yanından bir tek evcil hayvan tüyü değil kuru mama da topluyor. Bu şekilde, süpürgelerimizin dünyanın neresinde olursa olsun gerçek evlerde etkili bir halde çalışacağından güvenli olmak istiyoruz” diye ekliyor.

Görebileceğiniz evcil hayvan tüyleri ve yiyeceklerin ötesinde, evcil hayvanların bununla beraber getirmiş olduğu, çıplak gözle görülemeyen bir takım mikroskobik yaşam bulunuyor. Tüylü evcil hayvanların döktüğü küçük, mikroskobik deri parçacıklarından oluşan hayvan kepeği bunlardan bir tek biri. Bu kepekler, ev tozu içinde yüzeylere dökülüp, havada taşınabiliyor.  Havaya karıştıktan sonrasında, tüyler ve üstünde yaşayan toz akarları solunarak alerjileri tetikleyebiliyor. Toz akarları ve deri pullarının yanı sıra kurumuş tükürük, idrar yada alerjen içeren dışkı, hayvanın kürkünden pul pul dökülebiliyor ve havada uçuşabiliyor. Tüyler de halı, yatak ve yastık şeklinde yumuşak eşyalarda birikerek, toz akarlarının gıda kaynağını oluşturuyor.

James McCrea: “Evcil hayvan tüyü sizin için bir sorunsa, zeminlerinizi ve yumuşak mobilyalarınızı tertipli olarak süpürmek ve toz, evcil hayvan tüyü ve tüylerin birikmesine izin vermemek büyük ehemmiyet taşıyor. Araştırmamız, evcil hayvan kepeğinden ve tüylerinden kurtulmanın en iyi yolunun evinizi derinlemesine temizlemenizden geçtiğini gösteriyor. Bunun için extra kuvvetli emiş gücüne ve tamamen kapalı filtreleme sistemine haiz bir elektrikli süpürgeye yatırım halletmeye kıymet. Bundan dolayı, Dyson’da yalnızca görebildiğiniz evcil hayvan tüylerini değil, göremeyeceğiniz tüyleri de yakaladığımızdan güvenli olmak için filtrelerimizi ve sızdırmaz contalarımızı geliştirme mevzusunda fazlaca süre harcıyoruz” diyor.

Dyson Mühendislerinden evde evcil hayvan tüyü temizliği için ipuçları:

  • Probleminin kaynağını araştırın: Evcil hayvanlar, tüyleri katajen aşamasına ulaştıkça daima tüy döker ve insanlardan fazlaca daha sık tüy döktüklerinden, evcil hayvanınızı sık sık taramak tüylerin evinizde birikmesini önleyecektir. Evcil hayvanınızı taradıktan sonrasında yüzeylere gömülmüş tüyleri gidermek için naylon kıllarla tasarlanmış Mini Motor başlığını kullanın ve yüzeyi yavaşça süpürerek paklayın.

 

  • Yukarıdan aşağıya doğru paklayın: Toz şeklinde, evcil hayvan tüyleri de havada uçabilir ve bölgelere düşebilir. Bu yüzden temizliğinize daha yüksek noktalardan başlayıp zeminde bitirmiş olun. Evcil hayvanlarınızla koltuk ekibi ve kanepelerde fazlaca süre harcıyorsanız, bilhassa bu noktaları ihmal etmeyin. Yumuşak eşyalar evcil hayvan tüylerinin yanı sıra, toz akarları ve öteki alerjenleri de tutabilir. Mini Motor başlığı, yıkama yapamayacağınız mobilyalar için idealdir.

 

  • Evcil hayvanınızın örtülerini sudan geçirin: Evcil hayvanlarınızın üstünde en fazlaca zaman geçirdiği eşyaları, doğrusu battaniyeleri, yastıkları ve yatak takımlarını 60 aşama sıcaklıkta yıkamak, alerjenleri parçalamaya ve toz akarlarının beslediği mikroskobik kepek miktarını azaltmaya destek sunar. Yıkama sonunda, haznede biriken evcil hayvan tüylerini çıkardığınızdan güvenli olun.

 

  • Yavaş süpürün: Yavaşça süpürmek, hava akışı ve süpürge başlığına, evcil hayvan tüylerini “hareketlendirmek” ve yüzeyden temizlemek için daha çok süre verir.

 

  • Evcil hayvan tüylerini yüzeylerden paklayın: Bazı süpürgeler, tüyleri oynatarak yüzeyden temizlemek için naylon ve karbon fiber kıllarla tasarlanan temizleme başlıklarına haizdir. Tüy toplama şeridine haiz bir temizleyici başlık kullanmak, evcil hayvan tüylerini temizlemeye destek sunar. Bazı durumlarda bir tüy toplayıcı rulo da işe yarayabilir, sadece alerjiye yol açan evcil hayvan tüylerini toplayamaz.

 

  • Azca ve sık süpürün: Evcil hayvan tüylerinin halılarda topaklandığını yada sert zemin yüzeylerde insan saçından daha çok biriktiğini görürüz. Azca ve sık sık süpürmek evcil hayvan tüylerinin birikmesini önler.
  • Değişik yönlerde süpürün: Daha çok evcil hayvan tüyü temizlemek için süpürgeyi halı üstünde birkaç kez değişik yönlerde gezdirin ve içine işlemiş olan tüylerin yüzeye çıkmasını sağlayın. Araştırmamıza gore bunu iki yada üç kere yapmanız kafi olcaktır.

 

Evcil hayvanı olan aileler için çözüm: Dyson V10 kablosuz süpürge!

Evcil hayvanlarımızı ne kadar fazlaca sevsek de dostlarımızdan dökülen hayvan tüyü, kepek, tükürük, deri pulları ve bunlarla beraber gelen toz akarları sağlığımızı ve evlerimizdeki hijyeni negatif yönde etkileyebilir. Bunlarla başa çıkabilmenin bir yolu olan Dyson V10™ kablosuz süpürge, kuvvetli  dijital motoruyla yüksek bir emiş gücü sağlarak evcil hayvanlarımızın gezdiği her yeri derinlemesine temizler.

Dyson V10™ kablosuz süpürge, halı yada sert zemin farketmeksizin evinizin her yerinde evcil hayvan tüylerini toplayacak gücü size sağlar. Direct Drive temizleme başlığı içindeki naylon fırça kıllarını halıya indirerek tozları derinlemesine temizlerken, sert zeminlerde de Soft Roller başlık, naylon kaplama yardımıyla büyük kirleri toplar. Antistatik karbon fiber ipliklerse en ince tozları yakalar.

Gelişmiş bir siklon teknolojisi geliştiren Dyson V10™ kablosuz süpürge en ince partikülleri hazneye çekerek, filtreleme özelliğiyle 0,3 mikron kadar minik partiküllerin bile yüzde 99,97’sinin yakalanmasını sağlar.

Dyson V10™ kablosuz süpürgenin doğrult-boşalt sistemi, tek bir hareketle ortalığı kirletmeden tozları ve birikintileri hazneden boşaltmanıza destek sunar.