17 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

HUAWEI: Hayatta kaldık ve ilerlemeyedevam ediyoruz

 

 

HUAWEI Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, etkinliğin açılışında yapmış olduğu konuşmada firmanın son bir yılda yaşamış olduğu deneyimleri, rakamlar eşliğinde paylaştı. Guo Ping, “HUAWEI: Bir Yıl ve Ötesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken, şu ifadelere yer verdi;

“Geçtiğimiz yıl, birçok teknoloji bizim için erişilmez hale geldi. Buna karşın, HUAWEI hayatta kalmak için savaşım etti ve ilerlemesini sürdürüyor. HUAWEI uzun süreden beri informasyon ve kontakt teknolojileri sanayisine etken olarak katkıda bulunuyor. Şirket, kurulduğu günden bu yana dünyayı daha ileriye taşımak için dijitalleşmeyi daha çok insana, daha çok eve ve kuruma yaymak için kararlılıkla çalışıyor. HUAWEI, 30 yılı aşkın bir süredir 170’ten fazla ülke ve bölgede 1.500’den fazla kontakt ağının kurulumunu gerçekleştirmiş oldu ve dünya genelinde 3 milyardan fazla kişiye hizmet sağlamış oldu. Bunun yanı sıra, 600 milyon tüketiciye akıllı cihazlarını sundu. ABD’nin HUAWEI’ye karşı gerçekleştirdiği eylemler, bir tek HUAWEI’ye değil, bununla beraber HUAWEI’nin ürün ve hizmetlerini kullanan hasta ve kurumların deneyimlerine de zarar vermektedir.”

Informasyon ve kontakt teknolojileri altyapısı akıllı dünyanın temelidir. 2025 yılına gelindiğinde, dijital iktisat 23 trilyon dolarlık bir sektörü temsil edecek. Informasyon ve kontakt teknolojileri endüstrisi büyük bir potansiyele haizdir. Akıllı dünyaya giden yolda, bu endüstrisinin sağlamış olduğu birçok fırsatı görmek mümkündür.

Geleceğe baktığımızda, HUAWEI üç alanda yatırım hayata geçirmeye ve yenilikler getirmeye devam edecek; İletişim ağları, akıllı hesaplama ve akıllı cihazlar. Müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla; yeni organizasyonlar, tedarik zincirinin büyütülmesi, standartların belirlenmesi ve yeni yeteneklerin yetiştirilmesi benzer biçimde alanlarda beraber çalışacağız. Bu şekilde, açık iş birliğini ve kapsayıcı bir sanayi gelişimini teşvik etmek, en önemlisi de geleceği beraber keşfetmek için yolumuza devam edeceğiz.

“Bugünün dünyası, entegre bir iş birliği ekosistemdir. Küreselleşme eğilimi asla tersine çevrilmemelidir. Bölünmüş, değişik standartlar ve tedarik zincirleri asla hiç kimseye yarar sağlamadığı benzer biçimde, parçalanmanın ve bölünmenin, tüm sektör üstünde ciddi bir tesiri olacaktır. Sanayi bir tüm olarak fikri iyelik haklarını, adil rekabeti ve birleşik küresel standartları korumak suretiyle, küresel tedarik zincirini teşvik etmek için beraber çalışmalıdır.”

ABD’nin son sonucuna kategorik olarak karşı çıkıyoruz

Zirvede, ABD Tecim Bakanlığı’nın almış olduğu yarı iletken ürünleriyle ilgili engelleme sonucuna yönelik bir izahat da yapılmış oldu.

“ABD hükümeti HUAWEI’yi 16 Mayıs 2019’da hiçbir gerekçe olmaksızın Varlık Sıralaması’ne eklemiştir. Bu kararla bir takım kilit endüstriyel ve teknolojik unsurun tarafımızca kullanımı kısıtlanmıştır. Buna karşın ABD’nin duyurduğu kurallar ve düzenlemelere uymaya kararlıyız. Bu zamanda, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz için sözleşme yükümlülüklerimizi yerine getirdik ve her şeye karşın hayatta kalmaya ve ilerlemeye devam ettik.”

Bununla beraber ABD hükümeti, şirketimizdeki baskısını devamlı artırmaya yönelik arayışları çerçevesinde, birçok şirket ve sanayi birliğinin endişelerini artıracak şekilde kararlar almayı ve sektörün tüm kaygılarını tamamen göz ardı etmeyi sürdürdü. Bu tadı ve zarar verici kararlar, tüm endüstriyi tehdit etmektedir. Bu yeni kaide, 170’ten fazla ülkede sunduğumuz yüz milyarlarca dolar tutarındaki kontakt ağının genişletilmesini, bakımını ve sürdürülebilir operasyonlarını etkileyecektir. Ek olarak, dünya genelinde HUAWEI ürünlerini ve hizmetlerini kullanan 3 milyardan fazla kullanıcının kontakt hizmetlerini de etkileyecektir.

ABD hükümeti, başka bir ülkeden sektör lideri bir şirkete müdahale etmek adına, HUAWEI müşterilerinin ve tüketicilerinin çıkarlarına bilgili olarak sırtını döndü. Bu yaklaşım, ABD hükümetinin tüm bu tarz şeyleri kontakt ağlarının güvenliği sebebi öne sürülerek yapmış olduğu söylemlerine da ters düşmektedir.

ABD hükümetinin bu sonucu bir tek HUAWEI’yi etkilemez. Fazlaca sayıda küresel sanayi üstünde ciddi bir tesiri olacaktır. Bu karar, uzun solukta birçok endüstrinin bağlı olduğu küresel yarı iletken sektöründeki itimat ve iş birliğine zarar verecektir, bu alandaki çatışmayı ve iş kaybını artıracaktır.

ABD, değişik şirketleri kendi sınırları haricinde etkisiz hale getirmek için tüm teknolojik imkanlarını kullanıyor. Bu durum bir tek, internasyonal şirketlerin ABD teknolojisi ve tedarik zincirlerine duyduğu güvenin zedelenmesine hizmet edecektir ve netice itibarıyla ABD’nin çıkarlarına da zarar verecektir.

HUAWEI olarak, duyurulan yeni kuralları kapsamlı bir halde inceliyor ve kaçınılmaz olarak iş süreçlerimizin negatif etkilenmesini bekliyoruz. Şirket olarak bir çözüm aramak için elimizden geleni yapacağız. Müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin bizimle beraber olmaya devam etmelerini diliyor ve bu ayrımcı kuralın tesirini en aza indirgeyebilmeyi umuyoruz.”

Hibya Haber Ajansı