13 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

İHH’nın Ramazan yardımı 2 Milyona Ulaştı

İHH İnsani Yardım Vakfı, 28 senelik tecrübenin verdiği güvenle Ramazan 2020 çalışmalarını “Hep Beraber Ramazan” sloganıyla tamamladı. İHH, Ramazan süresince 2 milyondan fazla kişiye hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı. 100 binden fazla yetime bayramlık armağan edildi.

Çeyrek asrı aşkın bir süredir her Ramazan ayında iftar sofraları kuran, kumanya ve besin dağıtımları meydana getiren, bağışçıların zekât, sadaka, fitre ve bağışlarını; cenk, işgal ve organik afet bölgelerindeki gereksinim sahiplerine uzak yakın demeden ulaştıran İHH, bu yıl gene yetimlerin ve gereksinim sahiplerinin yüzünü güldürerek toplamda 2 milyon 18 bin 612 gereksinim sahibine ulaştı.

Yurt içinde İnsani Yardım Dernekleri ile beraber İHH, toplamda Türkiye’de 852 bin 140 kişiye yardım ulaştırırken, yurtdışında ise 1 milyon 166 bin 472 kişiye hayırseverlerin desteklerini ulaştırdı.

Daha önceki yıllarda görevli, gönüllü ve bağışçıdan oluşan ekipleriyle beraber 5 kıtaya uzun yolculuklar meydana getiren İHH ekipleri, bu yıl Koronavirüs sebebiyle yurt dışı temsilcilikleri ve partner kurumlar üstünden yardımları gereksinim sahiplerine ulaştırdı. İHH ekipleri, desteğe muhtaç insanların, mültecilerin, yetim ailelerinin kapılarını çaldı, Ramazan bereketini uzak iklimlere taşıdı.

Türkiye’deki ve öteki ülkelerdeki yardımların dağıtımına, Koronavirüs sebebiyle erken başlandı. Ramazan başlangıcında Koronavirüs sebebiyle krizlerin yaşandığı 15 ülkede emek verme yapacağını duyuran İHH, değişik coğrafyalardan gelen yardım taleplerini de dikkate alarak emek verme yapmış olduğu ülke sayısını 45 ülkeye çıkardı.

Her yıl olduğu benzer biçimde bu yıl da Türkiye’de ve dünyada yetimler ile ailelerine destek olundu, yetimlere bayramlık giysiler armağan edildi, kumanyalar dağıtıldı, iftariyelikler ulaştırıldı, gereksinim tespit edilen durumlarda yetimler için nakdi yardımlarda bulunulmuş oldu.

 Hastalara kumanya verildi

Türkiye ve dünya genelinde 246 bin 857 kumanya paketi dağıtıldı. Yurt içinde ve yurt haricinde dağıtılan bu kumanya paketlerinden toplamda 1 milyon 79 bin 640 gereksinim sahibi istifade etti. Kumanyaların içinde bir aylık temel besin malzemeleri bulunuyordu. Dağıtımlara İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekibi de katıldı.

 Fitre, fidye ve zekât yardımı

İHH, bu Ramazan ayında, dünyada 45 ülke ve bölgede, Türkiye’de 81 ilde gereksinim sahiplerine yardım ulaştırdı. İHH’ya emanet edilen zekatlar da gene yıl süresince olduğu benzer biçimde Ramazan ayında da muhtaçlara ulaştırıldı. 137 bin 244 hasta, hayırseverlerin fitre, fidye ve zekat bağışlarından faydalandı.

İftar verildi

Suriye, Yemen, Somali, Sudan, Gazze, Bangladeş ve Arakan benzer biçimde öncelikli kriz bölgelerine daha çok ağırlık verildi. Ramazan süresince 601 bin 940 kişiye iftariyelik dağıtımı yapılmış oldu. İftariyeliklerin büyük çoğunluğu Suriye’de dağıtılırken, öteki kısmı da Türkiye’deki evsizlere ve dünyanın çeşitli bölgelerinde dağıtıldı.

 yetimlere bayramlık armağan edildi

İHH, yetim ve mağdur çocuklar için de bir sürpriz hazırladı. Hayırseverler, dünyanın dört bir yanında bir evladı baştan aşağıya giydirerek bayramlık ihtiyacını karşıladı. Bayramlık giyim dağıtımında İHH, bu Ramazan kendi rekorunu kırdı. Giyim yardımları, Türkiye başta olmak suretiyle 22 ülkede 100 bin 396 yetim ve mağdur çocuğa ulaştı.

Hijyen paketi yardımları yapıldı

İHH, Ramazan’ın derhal öncesinde başlatmış olduğu Şimdi Dayanışma Vakti kampanyası kapsamında Koronavirüs sebebiyle mağduriyet yaşayan 59 bin 392 kişiye hijyen paketi ulaştırdı. Ek olarak 40 bin sıhhat ve güvenlik personeline de sahurluk besin malzemesi ulaştırdı.

Hibya Haber Ajansı