17 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Kişisel verileri korumanın 10 yolu

Teknolojinin ilerlediği günümüzde kişisel verileri koruma, siber saldırılar karşısında önemli işlem halini almıştır. Bir kaos yaratmak ve maddi hasara yol açmak için kullanılabilecek bu saldırıların, bireylerdeki bilinçle de doğru orantılı bulunduğunu aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verileri korumak için bireylerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan 10 adımı sıralıyor.

En temel ifadeyle bir kişiyi belirlemek için kullanılabilen herhangi bir veri, kişisel veri kapsamına giriyor. Hacker tarafınca elde edilmiş olduğu takdirde birçok maddi ve tinsel hasara yol açabilecek olan kişisel veriler mevzusunda bireylerin dijital dünyada lüzumlu koruma adımlarını uygulamadığına dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal’a bakılırsa, kişisel verilerin korunması adına bireylerin günlük yaşantılarında ve toplumsal medyada uygulaması ihtiyaç duyulan mühim noktalar bulunuyor.

1. Parolalarınızı belirli aralıklarla olarak değiştirin. 

Oldukca kolay bir güvenlik önerisi olsa da kıymeti paha biçilemez olan kişisel verileri koruma adına en mühim adımlardan birini oluşturuyor. Bilhassa de online bankacılık hizmetlerinde ve toplumsal medya hesaplarında kişilerin en oldukça zarar görmüş olduğu noktayı da devamlı kullandıkları kolay şifreler oluşturuyor. Buna karşı alınabilecek en mühim ve kolay yöntem şifrelerinizi tertipli olarak değişiklik yapmak görünüyor.

2. Sosyal medya hesap ayarlarınızı deneyin.

Sosyal medya hesaplarınızı gizli saklı tutmanız ehemmiyet arz ediyor. Bilhassa neyi ve kiminle paylaştığınızı netleştirmek için gizlilik ayarlarınızı gözden geçirdiğinizden güvenli olun. Hackerler, sizinle ilgili gizli saklı verilere kolayca erişebilir ve bu tarz şeyleri, düzmece online hesaplar oluşturmak yada kimlik avı saldırısı gerçekleştirmek için kullanabilir. Hususi verilerinizi paylaşmayın, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın ve toplumsal medya profil sayfanızda erişime sağladığınız detayları en aza indirin.

3. Açık Wi-Fi hizmetlerini dikkatli kullanın. 

Siber suçlular için verilerinizi çalmak adına düzmece, parasız Wi-Fi ağları oluşturmak oldukça kolaydır. Kablosuz ağ ayrıntılarını devamlı hizmeti aldığınız yerden doğrulayın. Bu şekilde durumlarda VPN kullanarak kendinizi daha da koruma altına alabileceğinizi ihmal etmeyin.

4. Rahat güvenlik soruları kullanmayın. 

Bilhassa şifrelerin unutulması durumunda kullanıcıya informasyon verilmesi yada şifresini tekrardan sıfırlaması için kullanılan bu yöntem için kolay sorular ve cevaplar kullanmayın.

5. IP adresinizi gizleyin.

 IP adresiniz kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerdir. Bundan dolayı, online trafiğinizi hedefe ulaşmadan ilkin güvenli sunucular üstünden tekrardan yönlendirmek adına bir VPN üstünden gerçekleştirebileceğinizi ihmal etmeyin.

6. Genel erişimli bilgisayarları kullanmayın.

Özel hesaba giriş yaparken, kendi cihazınızı kullanın. Banka hesaplarına yada sosyal medyaya girmek için genel erişimli bilgisayarları kullanmayın. Giriş bilgilerinizi yada kişisel verilerinizi çalabilecek fena amaçlı yazılım bulaşmış olabilen genel kullanıma açık cihazlara dikkat edin.

7. Adresinde yalnızca HTTPS bulunan internet sayfalarını kullanın.

 Online alışveriş, çoğu zaman kişisel verilerin web siteleriyle paylaşılmasıyla gerçekleşiyor. HTTP bağlantılar üstünden gönderilen verilerin şifrelenmediğini ve bu yüzden online alışveriş yaptığınız sitede HTTPS yoksa hackerlerin verilerinizi çalabileceğini ihmal etmeyin.

8. Oturumu kapatın.

 Web’deki herhangi bir hesaba eriştiğinizde, işinizi bitirdiğinizde oturumu kapatmayı ihmal etmeyin. Kendi ağınıza haiz olmayan bir kablosuz ağ kullanıyorsanız, yaptığınız işi bitirdikten sonrasında cihazınızda “Bu ağı unut” seçeneğini seçin.

9. Kimlik avı dolandırıcılıklarına dikkat edin. 

Bu günlerde kimlik avı girişimleri çoğu zaman güvenilir bir markadan ya da bankadan gelmiş şeklinde görünüyor. Yazım hatalarına, gereksiz eklere, acayip selamlara, bulanık logolara, size aşina olmayan ve fark edilir derecede belirsiz içeriklere dikkat edin. En önemlisi, herhangi bir bağlantıyı yada düğmeyi tıklamadan ilkin URL’leri ön izleyin.

10. Güvenlik çözümüne haiz olun ve kullanın.

 Virüsten koruma yazılımınızın son olarak sürümüne haiz olduğunuzdan güvenli olun. Bu, casus yazılım, truva atı, virüs ve öteki fena amaçlı programların cihazınıza başarıyla saldırmasını önlemenize destek olurken sizin de kişisel verilerinizi koruma altında meblağ olmalıdır.

Hibya Haber Ajansı