20 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Koronavirüs belirtileri nelerdir

 

Covid-19 pandemisinin yarattığı ruhsal travmanın getirmiş olduğu tedirginlik ile kişilerin yaşadıkları bazı şikayetler, Koronavirüs belirtileri ile karıştırılabilmektedir.

Astımı, bahar alerjisi ve bronş duyarlılığı olan hastalarda, ilkbahara girildiğinden, polen ve ev tozu alerjisinin yarattığı geniz akıntıları ve kuru öksürük nöbetleri de tabloyu karıştırıyor diyen Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cem Gündoğdu “İş yerlerinde ve evde, el yıkama imkanı varken, kapalı ortamlarda sık el dezenfektanları ve kolonya kullanımı, öksürük nöbetleri ve nefes darlığı atakları yaratabiliyor bu öksürükleri COVID-19 sonucunda  görülen öksürük ile karıştırmamak gerekiyor” dedi.

Covid-19 pandemisi tüm dünya insanlarına evde izolasyonu, artan dezenfeksiyon yöntemlerini  öğrenmeyi ve uygulamayı, toplumsal mesafe terimini ve yaşam biçimi olarak yaşamımıza girişini öğretmeye devam ediyor. Televizyonda ve toplumsal ağlarda yayılan görüntülerden de görüldüğü suretiyle, bu hastalığa yakalanan kişilerin ve toplumun başına neler gelebileceği gözlemleniyor. Hastalık sıhhat organizasyonlarının muntazam ve etkili yapılmasının önemini, her devletin almış olduğu önlemlerin etkinliği yada etkisizliğini de ortaya çıkarıyor.

HER 10 YAŞTA BİR RİSK ARTIYOR

Hastalığın tüm yaş gruplarını etkilediğini belirten Bayındır Söğütözü Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Cem Gündoğdu “Kronik hastalıkları olmayan 50 yaş altı kişilerde hastalık daha kolay atlatılıyor. Her 10 yaş artışında, hastalıkta daha fena seyir ve ölüm oranlarında artış oluyor. 54 yaş altında ölüm oranı %1, 55-64 yaş aralığında %1-3, 65-84 yaş aralığında %3-11, 85 yaş üstünde ise %10-27 olduğu görülüyor. Bundan dolayı devletimizde 65 yaş üstü kişilerin evde izolasyonu istendi ve uygulanıyor” dedi.

RİSK ALTINDA OLAN KRONİK HASTALIKLAR

  • Kanser, lösemi ve lenfoma tanıları olan hastalar,
  • Organ yada kemik iliği  transplantasyonu uygulanmış hastalar,
  • Astım yada Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) şeklinde kronik akciğer hastalığı olanlar,
  • Diabetes Mellitus (Şeker Hastalığı), Hipertansiyon, Kalp Hastalıkları ve Serebrovasküler hastalıkları (Demans, Alzheimer ve yatağa bağımlı bakım hastaları),
  • Böbrek, kalp ve karaciğer yetmezliği olan hastalar.

Kronik hastalıkların hastaları bu süreçte negatif şekilde etkilediğini belirten GündoğduTakip ettiğimiz Covid-19 hastalarından edindiğimiz tecrübeler ve yurt dışı bildirimleri bizlere gösteriyor ki, tertipli tabip kontrollerini yaptıran ve tedavi alan, hastalığı stabil olan Astım ve KOAH hastalarındaki risk, bu hastalığı olmayanlardan değişik değil. Sigara içmeye devam eden ve hastalıkları denetim altında olmayan grupta ise, risk fazla” dedi.

BAHAR ALERJİSİ SEMPTOMLARI KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ İLE KARIŞTIRILMASIN

Covid tanısı alan hastaların tümüne yakınında en kayda değer koronavirüs belirtileri , yüksek ateştir. Nefes darlığı ve öksürük, eşlik edebilir. Polikliniğimize nefes darlığı şikayeti ile bu zamanda başvuran hastaların büyük bir kısmı, korku ve ürkü atağın yarattığı psikojenik kökenli olup, hava açlığı şeklinde.

Astımı, bahar alerjisi ve bronş duyarlılığı olan hastalarda, ilkbahara girildiğinden, polen ve ev tozu alerjisinin yarattığı geniz akıntıları ve kuru öksürük nöbetleri de tabloyu karıştırıyor. İş yerlerinde ve evde, el yıkama imkanı varken, kapalı ortamlarda sık el dezenfektanları ve kolonya kullanımı, öksürük nöbetleri ve nefes darlığı atakları yaratabiliyor.

COVID-19’UN FARKLI HASTALARDA YARATTIKLARI

  • Tüm enfeksiyonlarda olduğu şeklinde, şeker hastalarında gelişen Covid pnömonisi, kan şekeri regülasyonunu bozabiliyor. Kan şekerinin denetim dışına çıkması ise Covid enfeksiyonunun hızla yayılmasına sebep olabiliyor.
  • Sırt ve göğüs ağrısı, yüksek ateş ile beraber görülebilen bir yakınma. Kalp krizi yada kas tutulması düşünülerek, o bölgede gelişmiş bir Covid pnömonisinin atlanmasına sebep olabilir. Çekilecek Toraks CT ile rahatça tanı konulabilir. Ek olarak, perikardit ve miyokardit, Covid hastalarında görülebilen bir komplikasyondur ve bu ağrıların bir yansıması olabilir.
  • Genel durumu hızla bozulan ve yoğun bakım ihtiyacı doğan hasta gruplarında koagulopati ve damar içi pıhtılaşmalar gelişmekte. Hastalarda bu parametrelerin takibinin yapılması ve tedaviye kan sulandırıcı ilaçların erken dönemde eklenmesi kayda değer.

Bakanlığı’mızın tanı ve tedavi algoritmalarını salgının ilk günlerinde oluşturması ve hekimlerin bu hastalıktaki tecrübelerini de dikkate alarak sık aralıklarla güncellemesi yardımıyla yoğun bakım, ventilatöre bağlı hasta sayısı ve ölüm oranları öteki ülkelere nazaran düşük kaldı. Doktorların fedakâr emek vermesi ve tedavide süratli olarak insiyatifi ele alıp, hasta lehine kullanımı da başarının en kayda değer ayağını teşkil ediyor.

Hibya Haber Ajansı