17 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Kuru incir verim kalitesi online eğitimlerle arttırılacak

Kuru incir verim kalitesinin online eğitim verilmek suretiyle artırılması planlanıyor. Mikotoksin oluşumu, kuru incir ihracatını negatif etkileyen, ihraç edilmiş olduğu ülkelerden geri gelmesine yol açan en kayda değer unsur.

Bu oluşumun önüne geçmek ve problemi minimuma indirebilmek amacıyla online eğitim uygulamaları vasıtasıyla üreticilerle bilinçlendirme amaçlı toplantılar organize edilecek.

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirin daha kaliteli ve katma kıymetli üretilmesi ve ihraç edilmesi amacıyla Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği koordinasyonunda etkinlik gösteren Kuru İncir Kurulu, Covid-19 virüsünün pandemiye dönüştüğü ortamda online toplandı.

Görüşmede, Türkiye’nin en büyük ihraç pazarı olan Avrupa Birliği’nde aflatoksin ve okratoksin denetim sıklıklarının artmaması ve çözüme yönelik alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep’in moderatörlüğünde meydana getirilen Kuru İncir Kurulu Toplantısında, kuru incirin kalitesinin ilk olarak üreticinin yapacağı doğru yetiştiricilik uygulamaları, doğru hasat ve doğru kurutma yöntemleriyle üst seviyede korunacağı mevzusu vurgulandı.

Türkiye’de 20 bin ailenin kuru incir üretiminden geçimini sağladığını, kuru incir ihracatından senelik averaj 250 milyon dolar döviz geliri elde edilmiş olduğu bilgisini veren Celep, kuru incirin ihracata bağımlı bir ürün bulunduğunu, en büyük ihraç pazarımız olan Avrupa Birliği’nde besin güvenliğine büyük ehemmiyet verildiğini, kuru incirde aflatoksin ve okratoksin oluşumunun önüne geçmek için üreticilere yönelik hazırlanan bilgilendirme broşürlerinin dağıtılacağını ve toplumsal medya vesilesiyle üretim esnasında atılması ihtiyaç duyulan adımları anlatma sonucu aldıklarını kaydetti.

Kuru incir üreticisine destek sunar sürecek

Ziraat ve Orman Bakanlığımızla yürütülen Mikotoksini önleme fiil planı kapsamında; Kuru incir üreticilerine; Ekşilik Böceği ile mücadelede çekici yem tuzakları, İlek Filesi, Kerevet/kurutma tavası ve Hasat filesi/örtüsü desteklerinin her sürem olduğu benzer biçimde bu sezonda devam edeceğini vurgulayan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, bu sürem 5 bin tane ekşilik böceği çekici yem tuzağı yaptırdıklarını, Aydın Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü vesilesiyle Buharkent, Kuyucak ve Aydın merkezindeki üreticilere dağıttıklarını, 2 milyon tane ilek filesinin ise Ramazan Bayramı sonrasında üreticilerimize parasız dağıtılacağını belirtti.

Celep, Kerevet/kurutma tavasını ve Hasat filesini ise; Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Aydın Tecim Borsası ve Nazilli Tecim Borsası işbirliğinde üreticilere ulaştıracaklarını, kerevet ve hasat filelerinin bedelinin üçte ikisini üç kurum tarafınca karşılanacağını, bir tek üçte birini üreticilerin ödeyeceğini sözlerine ekledi.

İncir ağaçlarına iyi bakan, doğru hasat icra eden ve ürününü Avrupa Birliği’nin istediği kriterlere uygun üreten ve seçen üreticilerin bu emeğinin karşılığını almış olduğu bir düzeni hayata geçirmek istediklerinin altını çizen Celep, “İşletmelerin üreticiden ürünü alırken titiz ve özenli olması gerekir ki, üretici ürününü iyileştirsin. Bu anlamda biz ihracatçılar olarak önümüzdeki süreçte ürününü seçen, ürününün standardını arttıran üreticiyi memnun edeceğiz” diye konuştu.

“Pilot bölgelerdeki örnek bahçelerde doğru üretim uygulamalarını göstereceğiz”

Kuru incir üreticilerinin, doğru üretim tekniklerini uygulamalı olarak görmesi için emek verme yapmayı planladıkları bilgisini veren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, kuru incir üretiminin yoğun olduğu yörelerde seçecekleri 5-6 örnek bahçede uygulayacakları doğru üretim ve kurutma tekniklerini üreticilerin kendi bahçelerinde uygulamasının yolunu açmak için bir projeyi hayata geçireceklerini açıkladı.

Kuru incirler hasat fileleri üstünden toplanacak ve örtüaltı tünellerde kurutulacak

Kuru incirin verim ve standardını arttırmak amaçlı, hasat filesi/örtüsü kullanımı ve yaygınlaştırılması çalışmalarına başlanacağını, öteki taraftan kuruma süresini de hızlandırmak amaçlı doğru kurutma tünellerinde kerevet kullanımının mikotoksin oluşumunu azalttığının ve standardını arttırdığının bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğuna işaret eden Celep, “Üniversitelerimiz ve İncir Araştırma Enstitümüz tarafınca meydana getirilen çalışmalarda hasat filesi kullanılarak kurutma tünelinde kurutulan kuru incirlerin yüzde 28’e varan oranlarda kalitesinin arttığını, örnek uygulamaların yaygınlaşması için ile üreticiyi eğitmeyi ve kuru incirin daha çok değere satılması hedefliyoruz.

Kuru inciri süratli bir halde kasalara koyup, soğuk hava depolarına aldırmalıyız. Aydın Tecim Borsamızın üstünde çalmış olduğu soğuk hava deposu projesinin bir an evvel hayata geçmesini bekliyoruz ve örnek uygulamalarla incir üreticisinin daha çok para kazanması için katkı sağlamak istiyoruz. Üretici kazanırsa, tüccar da, ihracatçı da, Türkiye de kazanır” şeklinde konuştu.

Kuru incir ihracatı 57 bin tonu aştı

26 Eylül 2019 tarihinde süregelen 2019/20 sezonunda, Ülkemiz sürem başından 15 Mayıs 2020 evveliyatına kadar 57 bin 482 ton kuru incir ihracatı karşılığı 201 milyon dolar döviz geliri elde etti. Kuru incir ihracatı bundan önceki sezona nazaran miktar bazında yüzde 19 artarken, kıymet bazında ise yüzde 6’lik artış sağlamış oldu.

Çin’e kuru incir ihracatı yüzde 140 arttı

Türkiye’den kuru incir ihracatında ilk sırayı 29 milyon dolarlık tutarla Almanya alırken, Almanya’ya kuru incir ihracatı yüzde 21 artış gösterdi. Geçmiş yıllarda kuru incir ihracatında ilk sırada yer edinen Fransa ise 28 milyon dolarlık Türk inciri tercih etti ve ikinci sırada yer buldu. Üçüncü sıranın sahibi 26 milyon dolarlık tutarla ABD Birleşik Devletleri oldu.

Türk kuru meyve sektörünün son yıllarda hedef pazar olarak belirlediği Çin Halk Cumhuriyeti’ne meydana getirilen kuru incir ihracatı 2019/20 sezonunda miktar bazında yüzde 140’lık artışla 913 tondan, 2 bin 188 tona çıkarken, ihracat tutarı yüzde 88’lik artışla 2.8 milyon dolardan, 5.3 milyon dolara terfi etti.

Kuru İncir Kurulu Toplantısına kimler katıldı?

Kuru İncir Kurulu toplantısına Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Türkiye Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Hayrettin Tayyare, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Aydın Tecim Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Nazilli Tecim Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, Ekolojik Ziraat Organizasyonu Derneği Başkanı Prof. Dr. UygunAksoy, Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı ve İhracatçılar katıldı.

Hibya Haber Ajansı