20 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

LGS sınavı öncesi velilere ve öğrencilere tavsiyeler

LGS sınavına sayılı günlerin kalmış olduğu şu günlerde veliler ve öğrenciler yoğun bir kaygı içerisindeler. Her iki taraf içinde endişeli ve kaygılı günlerdeyiz. Başarılı olmak öğrencinin olduğu kadar anne babaların da isteğidir. Fakat bu süreci sıhhatli olarak aşmak için ebeveynlere bazı görevler düşmektedir. Çocuğunuzun başarısını çoğaltmak ve bu süreci daha sıhhatli şekilde geçirmesini sağlamak için Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji rehber ve psikolojik danışmanlarından bazı tavsiyeler…

Velilere tavsiyeler:

Çocuğunuza destek olun: LGS sınavına hazırlananlarda ebeveynlere düşen en kayda değer görev çocuklarına kalan sürede destek olmak çalışma isteğini çoğaltmak ve teşvik etmek.

Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya çalışın. Her çocuk özeldir. Her insanın objektif bakıldığında belli alanlarda güçlü yönleri olabildiği benzer biçimde belli alanlarda da zayıf özellikleri olabilir. Beklentileriniz ile çocuğunuzun yapabilecekleri birbiriyle uyumlu olursa evladınız daha azca kaygı yaşayabilir.

Negatif konuşmalardan uzak durun: Sınavla ilgili negatif konuşmalardan kaçınılmalı. “Bu çalışma ile sınavı kazanamazsın. Daha çok çalışman gerekiyor gibi..  Anne babaların bu tarz negatif konuşmaları olumluya çevirmeler gerekiyor. Bu  konuşmalar çocuğunuzun kaygısını daha çok artıracaktır.

Sakin ve rahat ev ortamı yaratın: Sınava hazırlık döneminde sakin ve huzurlu ev ortamına haiz öğrenciler daha sakin ve başarıyla sonuçlanan bir imtihan süreci geçirirler.

Koşulsuz sevgi: Tabi ki hayatta en kayda değer varlığımız çocuklarımız. Onu sevmenin sınav başarısıyla ilgili olmadığını sözlerinizle davranışlarınızla ona hissettirin. En çok buna gereksinimleri var

Öğrencilere Tavsiyeler:

  • LGS sınavını doğru değerlendirmek: Sınavlar sizin o konu ile alakalı bilgilerinizi ölçer, sizin kim olduğunuzu değil. Bu sınavlardaki başarınızı ya da başarısızlığınızı kişilik problemi haline getirmeyin
  • Pozitif düşünme: “Ben bu sınavı geçemem” ya da “başarısız olursam aileme ne derim” şeklinde düşüncelerin bir kere bırakıp daha pozitif düşünceler edinin.
  • Hayatta başarıya ulaşmış ve mutlu olmanın tek yolu sınavlarda başarılı olmaktan geçmiyor.
  • Sınavı bir amaç olarak değil, vasıta olarak görün. Sonuca değil, sürece odaklanın.
  • Bu zamanda bol miktarda deneme sınavları uygulayın. Geçmiş yıllarda çıkmış sınav sorularını çözün
  • Bol bol tekrar yapın yeni konu öğrenmekten çok işlediğiniz konularla ilgili pekiştirmek çok kayda değer.