28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

MODOKO, sanal fuarla senelik hedefin yarısını 1 ayda tutturdu

modoko MODOKO, sanal fuarla senelik hedefin yarısını 1 ayda tutturdu 1762c82b 13022112 m2

İlk etapta Almanya, Libya, Suudi Arabistan, ABD, Fransa ve İngiltere pazarlarına fuarı, bir tek 1 ayda 500 bin insan ziyaret etti. Hedef, mobilya sektörü için bir ilk olan 700 milyon TL’lik yatırımla yaşam gören sanal fuar üstünden 3,5 milyar dolarlık mobilya ihracatına yüzde 10 katkı sunabilmek.

20 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan mobilya sektörü, 10 bin ihracatçıyı, 36 bin üreticiyi ve 65 bin işyerini barındırıyor. Sektör, 210 bin kişiye direkt, 300 bin kişiye de dolaylı yoldan istihdam sağlıyor. Kilogram başına ihracatın 2,74 dolar olduğu sektörde, 1 milyon doları aşkın ihracat meydana getiren şirket sayısı ortalama 600’ü bulmaktadır. 2023 yılı için dünya mobilya ihracatında ilk 5, Avrupa’nın ise ilk 5 büyük mobilya ihracatçısı konumuna yükselmeyi hedefleyen mobilya sektörünün en kayda değer oyuncularından kabul edilen ve Türkiye’nin en eski mobilya çarşısı MODOKO, bugün 150 bin metrekarelik bir alanda 350 mağazasıyla hizmet veriyor. Direkt 5 bin dolaylı olarak ise 35 bin kişiye istihdam elde eden MODOKO, iç pazarı canlı kılmak için salgın döneminde açmış olduğu Türkiye’nin en büyük mobilya web sitesinden sonrasında ihracatı arttırmak suretiyle 700 milyon TL’lik projeyle MODOKO Sanal Fuarı hayata geçirdi. “Ocak ayının ilk haftası hayata geçirdiğimiz sanal fuar, sektörümüz açısından bir ilk. Öteki fuarların aksine fuarımızda hem MODOKO’yu hem de MODOKO’daki tüm mağazaları 360 aşama gezebiliyor, şirket sahibiyle online ya da telefonda görüşebiliyorsunuz. 4 dil seçeneği sunduğumuz fuarımız, 365 gün sürecek.” diyen MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, “İhracata yönelik meydana getirilen 4-5 günlük fuarlar geçici ve yetersiz. Oysa kalıcı gelişme ve istikrarlı ivmelenme için Türk firmalarının yurt haricinde konumlanması gerekiyor. Hedefimiz yapacağımız dijital reklamlarla da Türk mobilyasını tanıtmak ve her insanın bizlere istediği süre ulaşmasını sağlamak. Bu sebeple ihracatta artık yeni trend sanal fuarlar ve ikimiz de bu yüzden sanal fuar projemizi hayata geçirdik. Sanılanın aksine sanal fuar düzenlemek ciddi bir operasyon süreci gerektiriyor ve maliyetli de bir kalem.” açıklamalarında bulunuyor.

ABD’den teklif var

sanalfuar.modoko.com.tr üstünden gezilebilen fuar için 2 amaçlarının bulunduğunu belirten Çalışkan, “Birincisi Türkiye’deki tüm sektör oyuncuları bu fuar üstünden birbirleriyle iş yapabilme fırsatını yakalasınlar ve sektörün kucaklaşmasını sağlayabilmek ikincisi ise geleneksel bir sektörü dijital üstünden dünyaya açabilmek, bazı firmaların ilk kez ihracat yapmalarını sağlamak, bazılarına yeni ihracat pazarları sunabilmek ve en önemlisi de Türk mobilyasını dünyaya doğru tanıtabilmek.” diyor. İlk etapta 3,5 milyar dolarlık mobilya ihracatına yüzde 10 katkı sunmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Koray Çalışkan, 1 yılda 1 milyon ziyaretçi beklerken, bunun yarısını ilk ayda başardıklarını da ifade ediyor. “Hedef ülkelerimiz ise Almanya, Libya, Suudi Arabistan, ABD, Fransa ve İngiltere. Senenin ikinci yarısında ise performansımıza gore ülke sayımızı arttırmak istiyoruz. Sanal fuar, herhangi bir salgın durumunda tecim akışının devam etmesi, daha ilkin ihracat yapmamış firmalara bile büyük bir katkı sunmayı hedefliyor. Türkiye’nin rekabet halinde olduğu ülkeler Çin, Almanya, Polonya, Vietnam, İtalya benzer biçimde en oldukça ihracat gerçekleştiren ülkelerdir. Bizim burada aslolan gayemiz katma kıymeti yüksek pazarlara ağırlık vermektir.” açıklamalarında bulunan Çalışkan, sanal fuarın ABD tarafındaki organizasyonu için de ABD’li bir firmadan teklif aldıklarını ve daha büyük bir operasyonla ABD pazarına hususi bir emek verme yürütmek istediklerini de söylüyor. MODOKO Başkanı Koray Çalışkan, 2023 yılı için hedef konulmuş olan 10 milyar dolarlık mobilya ihracatı için yeni hikayelerin yazılması gerektiğine vurgu yaparken, “ABD’de de bu fuar çalışmalarımızı yapacağız. Hatta o şekilde ki yıl içinde açacağımız mobilya çarşısıyla sanal fuarı aynı zamana denk getirerek ABD’ye senelik 1 milyar dolarlık ürün hacmini satışa sunmayı ve Türkiye ile ABD içinde belirlenen 100 milyar dolarlık tecim hedefine destek olmayı hedefliyoruz.” açıklamalarında bulunuyor.

Hibya Haber Ajansı