28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Mucize Doktor; aklınıza ne geliyorsa yazın

mucize doktor Mucize Doktor; aklınıza ne geliyorsa yazın Ucun kacin ve akliniza ne geliyorsa hic cekinmeden yazin e1589269528417

 

TÜRSAK Vakfı YouTube kanalında “Senaryo Sohbetleri” programının  konuğu beğeni toplayan ve Mucize Doktor dizisi ile adından sıkça söz ettiren oyuncu Taner Ölmez’di. Oyunculukla, sinemayla, tiyatroyla ve dizi dünyasıyla ilgili oldukça keyifli bir sohbetin gerçekleştiği program beğeniyle takip edildi.

DenizBank ve Türkiye Beyazperde Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde hayata geçirilen 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında meydana gelen “Senaryo Sohbetleri” dün akşam keyifli bir bölüme sahne oldu.

Yönetmen Bora Talat Oyacı’nın moderatörlüğünü yapmış olduğu programın yedinci bölümünün konuğu “Oyuncu Gözüyle Senaryo” başlığı ile başarı göstermiş oyuncu Taner Ölmez’di.

Mucize Doktor Taner Ölmez programın moderatörlüğünü icra eden Bora Talat Oyacı’nın senaryo ve oyuncu ilişkisine dair sorularının yanı sıra takipçilerin program esnasında toplumsal medyadan ve YouTube üstünden sordukları soruları keyifle cevapladı.

Taner Ölmez ek olarak TÜRSAK Vakfı Instagram hesabından meydana getirilen çekilişle kendisine canlı yayına bağlanarak sual sorma hakkı kazanan bir hayranının sorusunu da içtenlikle cevapladı. Hayranının kendisine sordurulmuş olduğu “Hangi kitap uyarlamasında oynamak istersin?” sorusuna “Kabahat ve Ceza” diye cevap verirken, “Genç senaryo yazarlarına ne tavsiyede bulunursun?” sorusuna ise “Uçun, kaçın ve aklınıza ne geliyorsa asla çekinmeden yazın” tavsiyesinde bulundu.

“Bir Oyuncu Tiyatro Yapmadan Kendini Geliştiremez”

Ortaokulda sınıfça gittikleri bir tiyatro oyunundaki performansları beğenmeyip “Ben bunun daha iyisini yaparım” diyerek oyuncu olmaya karar verdiğini söyleyen Taner Ölmez, tiyatronun ve tiyatro oyunculuğunun oldukca mühim ve kıymetli bulunduğunu şu cümlerlerle berlitti: “Kendimi tiyatroda oldukca mutlu hissediyorum. Tiyatronun o kokusu ve içinde bulunduğum ortam beni inanılmaz şekilde etkiliyor.

Çoğu zaman oynamak istediğim oyunları kendim seçiyorum. O yüzden mutsuz olma olasılığım da ortadan kalkıyor. Sahnede olduğum an büründüğüm karakteri canlı kanlı ve heyecanlı şekilde yaşıyorum. Bir oyuncu hiçbir şekilde tiyatro yapmadan kendini geliştiremez ve sorgulayamaz. Tiyatro oyuncular için en iyi antrenman sahasıdır ve aslolan er meydanı orasıdır”.

“Hiçbir Vakit Benzer Rollerde Yer Almayı Düşünmedim”

Dizi oyunculuğu ile kendisine yöneltilen sorularla oyunculuğa bakış açısını, rolünü seçme nedenlerini ve yer almış olduğu roldeki performanslarına dair mühim bilgiler paylaşan Taner Ölmez bir görevi kabul etmeden ilkin oynayacağı rolde bu çocuğun hangi özellikleri var diye onu merak ederek rolün içine girdiğini altını çizdi.

“Oynadığım karakterler gerçekte de var ve onları anlatmam lazım. Karşımdaki de anlayınca oldukca mutlu oluyorum” diyen Ölmez, şu ana dek birbirinden değişik rollerde yer almasının nedenini de şu şekilde deklare etti: “Medcezir’den sonrasında benzer rol teklifleri geldi bana fakat ben hiçbirini kabul etmedim.

Bir oyuncuya benzer rollerin gelmesi durumunda esasında yapımcıların ve menajerlerin suçu var. Bir oyuncu o rolde başarı göstermiş olunca benzer rolleri vermek istiyorlar fakat ben buna direniyorum ve elimden geldiğince değişik projelerde yer almak isterim”.

“Rolümde Başarı göstermiş Olabilmek İçin Otizmli Çocuklarla Bolca Bolca Zaman Geçirdim”

Mucize Doktor dizisinde başarıyla oynadığı Ali Vefa karakteri ile gönüllerde taht kuran Ölmez, dizide işlenen mevzuya, oynadığı karaktere ve karakterini iyi mi daha iyi yansıtabileceğine dair uyguladığı teknikleri programda fanatiklerine söyledi. Mucize Doktor’un senaristliği eline ulaştığında bu şekilde bir mevzunun işleneceğinden dolayı oldukca sevindiğini belirten Ölmez sonrasında yaşadıklarını şu ifadelerle deklare etti: “Senaryoyu ilk okuduğumda Ali Vefa’nın tam canlandıracağım bir karakter bulunduğunu o an anladım.

O görevi alamamış olsam bile role uygun oyuncu arkadaşımı bulduklarında onun role emek harcama sürecinde kesinlikle yönetmen ve senaristle emek vermemesi uyarısını ileterek ona otizmle ilgilenen kim var ise onunla çalışmasını istediğimi söyledim.

Görevi aldığımda ise dünyalar benim oldu ve rolümün hakkını verebilmek için dizinin başlamasına oldukca uzun bir süre varken karakterime odaklanıp çalışmaya başladım. Bu süreçte otizmli çocuklarla çalıştım ve onlarla kucak dolusu zaman geçirdim, aileleri ile buluştum onların yaşadıklarını dinledim”.

Mucize Doktor rolünü layıkıyla bürünüp yapmak istediği şeyi birilerine göstermesi gerektiği için bir oyuncu koçu tuttuğunu söyleyen Taner Ölmez, emek harcama sürecinin sonunda da oyuncu koçum bu işin bulunduğunu söylemiş oldu ve kendisini o vakit rolüne hazır hissettiğini belirtti.

Hibya Haber Ajansı