16 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Murat Dalkılıç: “müzisyenlik düşünmemiştim” dedi

“Senaryo Sohbetleri” programının konuğu müzisyen Murat Dalkılıç’tı. TURSAK Vakfı YouTube  kanalında müzisyenlikle ve oyunculukla ilgili oldukça keyifli bir sohbetin gerçekleştiği program müzikseverler ve sinemaseverler tarafınca ilgi gördü.

DenizBank ve Türkiye Beyazperde Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğinde hayata geçirilen 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması kapsamında meydana gelen “Senaryo Sohbetleri” program dün akşam oyunculukla ilişkisi birazcık daha değişik olan bir adı ağırladı.

Yönetmen Bora Talat Oyacı’nın moderatörlüğünü yapmış olduğu programın on ikinci bölümünün konuğu “Müzisyen Gözüyle Senaryo” başlığı ile yapmış olduğu şarkılar ve çıkardığı albümlerle hepimiz tarafınca beğeniyle dinlenen ve Mazlum Şimal, Dünya Hali şeklinde filmlerde oyuncu olarak da yer edinen müzisyen Murat Dalkılıç’tı.

Murat Dalkılıç programın moderatörlüğünü meydana getiren Bora Talat Oyacı’nın müzisyenlik ve oyuncu ilişkisine dair sorularının yanı sıra takipçilerin program esnasında toplumsal medyadan ve YouTube üstünden sordukları soruları içtenlikle cevapladı.

Murat Dalkılıç ek olarak TÜRSAK Vakfı Instagram hesabından meydana getirilen çekilişle kendisine canlı yayına bağlanarak sual sorma hakkı kazanan bir hayranının “Tek bir meslekte ilerlemek isteseydin müzisyenliği mi yoksa oyunculuğu mu seçerdin?” sorusuna “Tek bir meslek seçme hakkım olsaydı müzisyenlik olurdu bundan dolayı müzik benim için bambaşka bir dünya” ifadesini kullandı.

“Küçükken Hayallerimin İçinde Müzik Yoktu”

Programda “Hikayen iyi mi başladı?” sorusuna yanıt veren Murat Dalkılıç, küçüklüğünden bu yana her daim şov dünyasının içinde olmak istediğini ve bunu her fırsatta hayal ettiğini belirtti. “Küçükken hep bir şovmen olmak istiyordum fakat bu hayalimin içinde müzik asla yoktu” diye şaşırtan bir gerçeği de söyleyen Dalkılıç, müziğe yönelip 15 yaşlarındayken dostlarıyla kurduğu grupla oldukça eğlendiğini ve bu işten para da kazanmaya başlayınca yaşamının merkezine müziği oturttuğunu söylemiş oldu.

“Müzisyenin Dizi ve Film Ekibiyle Uyumu Yapmış olduğu Müziklerin Kalitesine Yansır”

“Bir müzisyen televizyona her çıktığında müzikle uğraşmak durumundadır bundan dolayı kitlesi ondan başka bir şey beklemez” diyen Murat Dalkılıç, cemiyet nezdindeki ilk kimliğin hasta için geçerli bulunduğunu altını çizdi.

Bora Talat Oyacı’nın “Bir projeye müzik yapacağın vakit neye dikkat istersin?” sorusuna da kendisinin uyguladığı ve öteki müzisyenlere de önerilmiş olduğu sistem hakkında data verdi.

“Senaryo süreci ilk başladığı vakit bir müzisyen ortaya iyi bir iş çıkarmak istiyorsa projenin içinde yer edinen ekiple mutlak surette uyumlu ve projenin her anında dirsek temasıyla çalışmalı. Müzisyen, senaryo ekibiyle bu uyumu yakalayabildiği vakit müziklerini de o projenin gerekliliklerine uygun olarak yapabilir.

Ben yönetmenin hangi hamleleri yapacağını, iyi mi bir fikir yapısı içinde bulunduğunu, daha önceki işlerindeki yöntemlerini, hangi yoldan ilerlediğini ve oyuncuların modunu bilmek isterim ki hepimiz tarafınca beğenilecek ve filme de hem de düzey atlatabilecek müzikler yapabileyim” diyen Dalkılıç, bir takım yada film projesinde müzisyenin önemine bu sözleriyle dikkat çekti.

“Müzik, Beyaz perdenin %33’üdür”

Beyazperde filmlerindeki müzik kullanımının seyircinin filmden alacağı zevk üstünde büyük tesiri olduğundan bahseden Murat Dalkılıç, müziğin beyaz perdenin yüzde 33’ü bulunduğunu ve kimi zaman oldukça iyi bir müzik kullanımının filmin bile önüne geçebileceğini belirtti.

Kendisinin gelecek planları hakkında da konuşan Murat Dalkılıç “Beyazperde yada dizi sektöründe planlanmış hedefim yok. Rahat olduğum bir yerde bulunmak benim için kayda değer bir unsurdur. Filmimizde oynayayım da ödül alayım mantığında olmadım hiçbir vakit. Oyunculukla bir tek deneyim kazandırıyorum kendime ve bunu yaparken de büyük bir keyif alıyorum ve oldukça eğleniyorum”.

Hibya Haber Ajansı