11 Temmuz 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Müstakil ev talebi artmaya başladı.

Gayrimenkul Danışmanı Evrim Başaran Kırmızıtaş, müstakil ev talebinin arttığını ve insanların koronovirüsün az olduğu yerlerde yatırım için harekete geçtiğini belirtti.

Bunun bir rastlantı olmadığını ifade eden Kırmızıtaş, “Bu bölgeler yeşil alanın fazlaca olduğu, müstakil evlerin bulunmuş olduğu, insan yoğunluğu olarak da fazla kalabalık olmayan bölgeler. Buralara talebin artmasının en büyük sebebi ise insanoğlu hem koronavirüsün ne kadar devam edeceğinden güvenilir değil hem de bu süreçte evin, bahçenin ve kalabalıklardan uzak hayata devam etmenin ne kadar kayda değer bulunduğunu fark ettiler” diye konuştu.

Zekeriyaköy ve Çevresini İstiyorlar

Taleple orantılı olarak fiyatların da arttığını aktaran Kırmızıtaş, “Uskumruköy, Zekeriyaköy bölgelerinde yüzde 20’ye kadar artış var. Gene Kilyos, Şile’de yüzde 15 oranında artış yaşadı. Anadolu Yakası’nda ise bilhassa Beykoz ve Çamlıca’da villalara büyük talep var” diye konuştu.

Gürültü rahatsız etti

Apartmanlardan kaçışın başladığını belirten Başaran “Apartmanlarda, plazalarda oturan danışmanlarımız buradaki evlerini satıp bahçeli ev talep ediyorlar. Şundan dolayı hepsi apartman dairelerinde fazlaca sıkıldı. Bunda yürüyüş meydana getirecek alanlarının olmaması ve komşulardan gelen gürültülü sesler fazlaca etkili oldu” dedi.

Ev ve dinlence bir arada

Evrim Başaran’ın verdiği bilgilere bakılırsa talebin arttığı bir öteki ev tipi ise havuzlu villalar. Başaran, bunun en büyük nedenini ise şu şekilde açıklıyor: “Bu yıl hazirandan itibaren turizmde normalleşme umut ediliyor olsa da insanların büyük bir kısmı hâlâ tatile çıkmaya hazır değil. Fakat dinlence yapmak bir gereksinim. Bu yıl tatile gidemeyen insanoğlu kendi evlerinde, sıhhatli ve güvenli bir dinlence yapmak istiyor.”

En azından balkon olsun

Müstakil evler için bütçesi olmayanlar ise balkonu ya da terası olan evlere taşınmak istiyor. Evrim Başaran, “Bu süreç balkon ve terasların önemini de gösterdi. Eskiden balkonları eve katarak evi büyütmek isteyenler pişman oldu. Şimdi müstakil ya da havuzlu villalar için bütçesi olmayanlar balkonlu ya da teraslı ev arıyor” diyor.

Hibya Haber Ajansı