20 Ocak 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Rusya’dan Yeni Nükleer buzkıran gemileri

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un iştiraklerinden önde gelen Atomflot’un yapımını üstlendiği ‘22220 Proje’si seri buzkıranlarından önde gelen ‘Yakutia’nın vapur indirme töreni, 26 Mayıs 2020 tarihinde Baltık Tersanesi’nde gerçekleştirildi. İndirme töreni tersanenin yıldönümü ve St. Petersburg şehrinin müessese günü öncesinde yapılmış oldu.

Geleneklere uygun şekilde hazırlanan isim plakasının geminin alt kısmına yerleştirme işlemi Rosatom Şimal Deniz Rota Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Vyacheslav Ruksha, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanına bağlı Yakutistan Cumhuriyeti Sürekli Temsilcisi Andrey Fedotov tarafınca yapılırken, törende St. Petersburg Vali Yardımcısı Eduard Batanov ve Sivil Vapur İnşatı USC Departmanı Direktörü ve Baltık Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Igor Shakalo da yer aldı.

Atomflot’un bir iştiraki olan Rusya Denizcilik İşletmesi ile Baltık Tersanesi yöneticileri içinde vapur indirme işlemine ilişkin imzalar atılırken, seremoni pandemi koşulları sebebiyle kısaltılmış şekilde uygulandı.

Törende konuşan Rusya Federasyonu Endüstri ve Tecim Bakanı Denis Manturov, şunları söylemiş oldu:

“Bugün üçüncü seri olan evrensel buzkıran “Yakutia”nın yapımına başladık. Bu, Arktik, Sibirya ve Ural’dan sonrasında projenin dördüncü buz kıranı. Seri gemilerin yapımı tamamlandığında, Rusya dünyanın en büyük seri nükleer buz kıran filosuna haiz olacak. Bunlar hakikaten benzeri olmayan gemiler, dünyadaki herhangi bir ülkede bunlardan biri dahi yok. Bu gemilerin motorları, her biri 175 MW kapasiteye haiz, 7 senelik otonom seyrüsefer elde eden iki nükleer reaktörden oluşuyor. Buz kıranların tasarımı geminin Şimal Denizi Rotası süresince derin deniz taşımacılığında, Yenisey Nehri ve Ob Körfezi’nin sığ alanlarında, buzda ve temiz sularda kullanımına olanak sağlıyor. Buz kıranların her biri çağdaş, teknolojik ve rekabetçi bir yerli sanayinin ürünüdür.”

Törenin açılışını icra eden Rosatom Genel Müdür Yardımcısı Vyacheslav Ruksha, Baltık Tersanesi işçilerini ve yapımda yer edinen tüm işletmeleri kutlama etti. Proje 22220 nükleer buz kıranlarının Şimal Denizi Rotası’nın geliştirilmesi için lüzumlu bulunduğunu vurgulayan Ruksha, “Projedeki buz kıranların yapımı Rusya’nın Şimal Kutbu’nun barışçıl gelişimindeki liderliğini şüphesiz göstergesidir” dedi.

Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kashka ise “Üçüncü seri nükleer enerjiye haiz buz kıranların suya indirilmesi, Şimal Kutbu ile ilgili tüm işletmeler için kayda değer bir vakadır. Salgın ve sıkıntılı ekonomik koşullarda, 22220 Projesi kapsamında buz kıranları halletmeye devam ediyoruz. Bu, nükleer buzkıran filosunun gelecek vaat ettiğini gösteriyor. Evrensel nükleer enerjili buz kıranlar Şimal Denizi Rotası’nın ulaşım potansiyelini ortaya çıkarmak için kayda değer bir adım atmamızı sağlayacak ” diye konuştu.

Baltık Tersanesi General Direktörü Alexei Kadilov da sözleşme yükümlülüklerini başarıyla yerine getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

Proje 22220 kapsamında iki yeni seri buzkıran için Baltık Tersanesi ve Rosatom içinde Ağustos 2019’da 100 milyar ruble değerinde sözleşme imzalandı. Rosatomflot ile meydana getirilen sözleşmeye nazaran, Baltık Tersanesi, önder nükleer buzkıran “Arktik”, ilk seri buzkıran “Sibirya”, ikinci seri buzkıran “Ural”, üçüncü seri buzkıran “Yakutia” ve dördüncü seri buzkıran olmak suretiyle toplamda beş buzkıran inşa edecek.

Buzkıranlar, hususi olarak tasarlanmış iki RITM-400 reaktör ve toplam güç kapasitesi 175 MW olan bir buğu türbini ünitesi ile donatıldı. “Buzdağı” Merkezi Tasarım Bürosu, 2009 senesinde buz kıranların teknik projesini tasarladı. Geminin çift taslak konsepti, hem Arktik’te hem de kutup nehirlerinin ağızlarında çalışmasına olanak sağlıyor. Buz kıranlar Şimal Kutbu’nun batı bölgesinde işletime alınacak. Barents, Pechora ve Kara denizlerinin yanı sıra Yenisey, Haliç ve Ob Körfezi bölgesinin sığ alanlarında çalışacak.

Proje 22220’nin buz kıranları, 2,8 metre kalınlığındaki buzu kırabiliyorlar. Uzunlukları 173.3 metre, genişlikleri 34 metre ve yükseklikleri 52 metre. Buzsuz sudaki hızı 22 deniz mil olan buzkıranların belirlenen hizmet ömrü ise 40 yıl.

Hibya Haber Ajansı