16 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Sağlıklı beslenme için 8 tavsiye

Evde geçirdiğimiz son günlerde yeme alışkanlığının değiştiği ve Ramazan’da düşen öğün sayısı ile beraber sağlıklı beslenme öne çıkıyor. Sıhhatli kalmak için şu günlerin bir fırsat olabileceğini belirten Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Rejim Uzmanı Ceyda Nur Çakın,  beslenme için bazı önerilerde bulundu.

1-Güne abartılı olmayan, bir kahvaltı ile başlayın

Beslenme düzenini oturtmak ve sıhhatli gıdaları tercih etmek, bağışıklık sisteminin korunması ve kilo alımının önüne geçilmesi için sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Kahvaltı sofrası, hafifçe yiyeceklerden oluşmalı; hamur  işleri, şarküteri ürünleri ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

Tam buğday, çavdar ekmeği ve yulaf benzer biçimde lifli tahıllar, yumurta-peynir benzer biçimde protein kaynakları ve bolca taze sebze içeren doyurucu bir kahvaltıyla güne sıhhatli bir başlangıç yapılabilir. Kahvaltının erken saatlerde yapılması da metabolizmanın hızlanmasına destek olmaktadır.

2- İştahınızı ara öğünlerle dengelemeye çalışın

Bilhassa Ramazan ayında oruç tutan kişiler bayramda iştah kontrolünde zorlanarak, daha çok yeme eğiliminde olabilmektedir. Uzun devam eden açlık sürecinin arkasından özgür kalan bünye, rahatsızlığa niçin olacak şekilde yemeğe yüklenebilmektedir. Bu yüzden taze meyve, badem, ceviz, fındık benzeri  atıştırmalıklarla öğünler yapılarak, artan iştah bastırılabilir.

3-Düşük kalorili tatlılar tercih edin

Sağlıklı beslenme için tatlı seçimi sütlü tatlılardan yana kullanılmalıdır. Yemeklerden hemen sonra değil, ara öğünlerde tercih edilmelidir. Tatlının her gün tüketilmemesine ve sıklığının azaltılmasına özen gösterilmelidir. Çikolata tüketiminde ise bitter çikolata yiyecek ve günde iki ufak kare (10 gram) ile sınırlandırmak sıhhatli bir seçim olacaktır.

4-Gıdaları sıhhatli yöntemlerle pişirin

Yemeklerin hangi gıdalarla hazırlandığı kadar iyi pişirildikleri de sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir. Pişirme şekilleri ve yağ miktarları ile ilgili düzenlemeler yaparak son aşama leziz tabaklar hazırlayabilirsiniz. Kızartma yerine ızgara, fırın yada buharlı pişirme benzer biçimde yöntemlerin tercih edilmesi hem kilo kontrolü hem de vücut sağlığının korunması için faydalıdır.

5- Sofraları rengarenk salatalarla süsleyin

Sağlıklı beslenme için her öğünde yemeklerin yanına kesinlikle bir kase salata eklenmelidir. Bu beslenme şekli daha uzun süre tok kalmanızı ve lif, vitamin, mineral alımının artmasını sağlamaktadır.

6- Kendinizi aç bırakmayın

Sıhhatli bir beslenme planlaması yapılması için her öğünün içeriğine oldukça dikkat edilmelidir. Mesela öğle yemeğinde fazla kaçırdıysanız akşam bir kase yoğurt, mevsimine uygun bir sebze yemeği ve salata ile sofradan ağırlık hissi olmadan kalkabilirsiniz.

7- İçtiğiniz her bir çay ya da kahve için bir bardak su tüketin

Gün içinde su içme alışkanlığının kazanılması önemlidir. Hava sıcaklıkları da göz önünde bulundurularak su tüketiminin artırılması gerekmektedir. Günde 8-10 bardak su içilmeli, öteki içeceklerin suyun yerini tutmayacağı bilinmelidir. Bununla beraber gün içinde tüketilen çay ve kahve, vücuttaki sıvı kaybını tetiklemektedir. Bu sebeple her bir bardak çay/kahve için ekstra bir bardak su tüketilmesi önemlidir.

8-Probiyotiklerle  vücut bağışıklığınızı güçlendirin

Probiyotiklerin bağışıklığı güçlendirme, sindirim sistemini düzenleme ve iştah kontrolü yönünde kayda değer rolü bulunmaktadır. Probiyotik maya ile hazırlanmış yoğurt yada kefirin beslenme planına eklenmesi sağlanmalıdır. Eczanede satılan probiyotik takviyeleri için ise kesinlikle doktora yada beslenme uzmanına danışılması gerekmektedir.

Sağlıklı beslenme için yeme alışkanlığının değiştirilmesi vakit alabilmektedir. Yalnızca iyi bir görünüm için değil, sıhhatli kalmak için de en kayda değer etken olan dengeli beslenme düzenine doğru adım adım ilerlemeye çalışmak önemlidir.

Kaynak Memorial İletişim
Hibya Haber Ajansı