16 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Teknoser, Olta.la platformu ile oltalama saldırılarına karşı koruma sağlıyor

Yerli kaynaklarla geliştirilen, sistem entegratörü Teknoser’in sunmuş olduğu Olta.la platformu,  oltalama saldırıları gibi tehlikelere karşı hazırlıklı olmayı sağlayarak ve farkındalığı artırarak koruma sağlıyor

Son yıllarda kuruluşların ve bireylerin kullandıkları güvenlik çözümlerinin daha kuvvetli bir hale gelmesiyle beraber siber saldırganlar güvenliğin en temel bileşeni olan insanlara insanlara odaklanmaya başladılar.

Hedef aldıkları data varlıklarını ele geçirerek maddi yada tinsel çeşitli nedenlerle kötüye kullanmayı amaçlayan siber saldırganlar, bilhassa elektronik posta altyapıları ve İnternet üstünden oltalama (Phishing) adında olan hücum yöntemiyle insanları hedefliyorlar.

Siber saldırganlar, e-posta ve web kullanım alışkanlıklarından faydalanarak kullanıcıları aldatmayı ve güvenlik çözümlerini aldatmayı amaçlıyorlar. Bu sayede enjekte ettikleri zararı olan kod parçalarıyla kullanıcı bilgilerine erişerek sistem dışına çıkarabiliyorlar.

Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa her yıl neredeyse 10 kat artarak devam eden oltalama saldırıları işletmeler için büyük bir tehdit oluşturuyor. 2020 senesinde meydana getirilen Cyber Security Breaches Survey araştırması, 2019 senesinde işletmelerin yüzde 86’sının oltalama saldırısına maruz kaldığını gösteriyor.

Olta.la, işletmelerin oltalama saldırılarına hazırlıklı olmalarını sağlıyor

Bu tür oltalama saldırılarının önlenebilmesi için kuvvetli bir güvenlik altyapısının yanı sıra sistemin en kayda değer bileşenlerinden olan insan unsurunun da büyük bir ehemmiyet taşıdığını ifade eden sistem entegratörü ve saha hizmetleri şirketi Teknoser’in Genel Müdürü Ozan İnan, “Oltalama saldırıları temelde insanların zafiyetlerini kötüye kullanarak başarıya ulaşmış olduğu için her ne kadar kullanılan teknolojik ürünleri ve altyapıları güvenli hale getirerek söz mevzusu içeriklerin sistemlere bulaşmasını engelleseniz de değişik varyasyonları olan tek bir elektronik posta muhteviyatında bulunan bir makro, kullanıcı tarafınca çalıştırıldığında alınan tüm önlemlerin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Bu yüzden altyapıyı güvenli hale getirmenin yanı sıra çalışanların da ihtimaller içinde bir saldırıya karşı hazırlıklı olması, bu alandaki farkındalığın yüksek tutulması oltalama saldırılarının önlenmesi için büyük ehemmiyet taşıyor. İşte Olta.la ile hedeflediğimiz ve gerçekleştirdiğimiz de tam olarak bu” dedi.

Tamamen yerli kaynaklarla geliştirilmiş ulusal bir çözüm olan Olta.la platformu ile şirket çalışanlarına yönelik devamlı ve özelleştirilmiş oltalama simülasyonları gerçekleştirilerek, gelebilecek gerçek saldırılara karşı hazır olmaları sağlanıyor.

Ek olarak platform dahilinde bulunan etkileşimli eğitim ve çevrimiçi testler yardımıyla çalışanların farkındalık seviyeleri artırılabiliyor ve ölçülebiliyor. Vaka müdahale modülü ise gerçek bir oltalama saldırısı durumunda, işletmenin otomatik ve manuel adımlar atarak saldırının tesirini ortadan kaldırmasına olanak tanıyor.

Olta.la platformunu etken ve verimli bir halde kullanabilen işletmelerde çalışan tüm personelin herhangi bir oltalama saldırıları tehdidine karşı devamlı teyakkuz halinde oluyor ve bu mevzuda işletme genelinde farkındalık son aşama yüksek düzeye çıkarılıyor.

Hibya Haber Ajansı