17 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Tiroid hastalıkları her yaştan insanda görülüyor

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Tiroid Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akarsu,  yapmış olduğu açıklamada, her yaşlarındaki insanı ilgilendiren tiroid hastalıklarının milyonlarca hasta için değişik sağlık problemlerine yol açtığına dikkati çekti.

Türkiye’de de oldukça yoğun tiroid hastası bulunduğunu ve oldukça başarı göstermiş tedaviler uygulandığını belirten Prof. Dr. Akarsu, hastalık hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Akarsu, tiroid bezinin metabolizma hızının ana denetim ögesi olan tiroid hormonlarını üretip depoladığını, bu hormonların tüm vücut dokularının ve organlarının doğru çalışması için icap ettiğini vurgulayarak, tiroid fonksiyon bozukluğunun tüm dünyada, bilhassa hanımlarda oldukça yaygın bulunduğunu, ek olarak bu tür sorunların daha erken yaşta ortaya çıktığını söyledi.

Yakın zamanda doğum yapmak, menopoz esnasında ortaya çıkan hormonal değişimler şeklinde bazı dönemlerin bayanları tiroid problemlerine karşı daha duyarlı hale getirdiğini aktaran Prof. Dr. Akarsu, tiroid fonksiyon bozukluğu riskinin yüksek olduğu durumları şu şekilde sıraladı:

“Ailenizde tiroid sorunları var ise (hipotiroidi ve hipertiroidi, tiroid kanserleri), Tip 1 diyabet şeklinde bir otoimmün hastalığınız var ise (hipotiroidi ve hipertiroidi), 60 yaş üstündeyseniz (hipotiroidi ve hipertiroidi), kişisel öykünüzde tiroid hastalığı var ise yada tiroid ameliyatı geçirdiyseniz, Down yada Turner sendromunuz var ise (hipotiroidi), kişisel öykünüzde lityum kullanımı mevcut ise (hipotiroidi), ilaçlarla aşırı oranda iyot almışsanız (hipertiroidi ve hipotiroidi), ışınım tedavileri görmüş yada boyun bölgenize ışınlama (radyoterapi) yapılmışsa, beyaz ırk ve Asyalılar öteki ırklardan üç kat daha çok risk altındadır.”

İYOT EKSİKLİĞİNİN ETKİSİ

Prof. Dr. Ersin Akarsu, dünyada ortalama 1,6 milyar insanoğlunun risk altında bulunduğu iyot eksikliğinin, dünyanın en sık görülen hastalıklarından bulunduğunu, iyotun hipotiroidi (yetersiz tiroid bezi çalışması) ve hipertiroidinin (fazla tiroid bezi çalışması) gelişiminde kayda değer bir unsur olduğunu altını çizdi.

İyotun tiroid hormonu üretiminde, fetüsün ve yeni doğan bebeğin gelişiminde temel bir unsur olduğunu belirten Prof. Dr. Akarsu, şu şekilde devam etti:

“Yaşamın tüm evrelerinde sağlık açısından olmazsa olmaz bir gıda deposudur. Vücudumuz iyot üretemediğinden, sıhhatli bir beslenmeyle tertipli olarak tedarik edilmelidir. Dünya Sağlık Örgütünün bir raporuna bakılırsa, iyot eksikliği dünya genelinde ortalama 54 ülkede görülmektedir. Ülkemizde de iyot eksikliği ciddi bir halk sağlığı problemi olup 1998-2000’de süregelen sofra tuzlarının mecburi iyotlanması ve iyotlu tuz tüketimiyle bilhassa kent merkezlerinde bu probleminin önüne geçilmiştir.”

TİROİD HASTALARI İÇİN ÖNERİLER

Prof. Dr. Ersin Akarsu, tiroid hastalığı olan kişilerde koronavirüs enfeksiyonu riskinin arttığına yada seyrinin kötüleştiğine dair veri bulunmadığına işaret ederek, “Tiroid hastalıkları için kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Virüsten korunmak için meydana getirilen genel tavsiyeler, tüm tiroid hastaları için de geçerlidir.” uyarısında bulundu. Tiroid bezinin az çalıştığı hipotiroidi hastalarının, tiroid hormonu alanların kontrollerinin bu zamanda ileri tarihlere ertelenebileceğini, sadece ilaç dozunun değiştirilmemesi icap ettiğini belirten Prof. Dr. Akarsu, şunları söyledi:

“Tiroid bezinin çok çalıştığı hipertiroidi hastalarında antitiroid ilaç (metimazol, propiltiyourasil) kullananlarda zamanında ölçüm yapılarak ilaç dozu ayarlamak gerekebilir. Uzun süre ölçüm yaptırmadan antitiroid ilaçları kullanmak doğru değildir. İlacınızın dozunu kendiniz değiştirmeyin. Kesin kararı hekiminiz verecektir, hekiminizi arayarak öğrenebilirsiniz. Tiroid bezinin fazla çalışması sebebiyle antitiroid ilaç (metimazol, propiltiyourasil) kullanan hastalarımız; boğaz ağrısı, ateş yüksekliği, gribal enfeksiyon gibi bulgularınız olursa ilacınızı kati ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yukarıda bahsedilen şikayetleriniz yoksa ilaçlarınızı kesmeyin.”

TOPLUMU BİLGİLENDİREN VİDEOLAR HAZIRLANDI

Prof. Dr. Akarsu, Ülkemizin çeşitli şehirlerinde görev yapan TEMD Tiroid Çalışma Grubu üyeleri içinden 16 arkadaşımızla beraber guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri, hipertiroidi ve hipotiroidi, gebelerde tiroid hastalığı, tiroid ilaçlarının kullanımı, tiroid fonksiyon bozukları, iyot eksikliği ve kafi iyot almanın önemine dikkat çeken, ayrıca Koronavirus salgını döneminde çeşitli tiroid hastalıklarının takip tedavisi için bazı yararlı detayları de içeren video kayıtları yaptık. Bu video kayıtlarını gerek Derneğimizin www.temd.org.tr web sayfasında gerekse öteki bazı web kanalları yöntemiyle yayınlıyoruz. Yaptığımız bu çalışmanın hastalarımız için yararlı olacağını umuyoruz.“ dedi.

Hibya Haber Ajansı