28 Şubat 2021

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Türkiye’den Türkmenistan’a proje taşıması

türkmenistan Türkiye’den Türkmenistan’a proje taşıması 759c3aad 13022112 m2

Küresel multimodal tedarik zinciri uzmanı ve Avrupa’da önder otomotiv lojistiği sağlayıcısı olan GEFCO, Türkiye’den Türkmenistan’a kapıdan kapıya proje taşımacılığı kapsamında Çalık Enerji için multimodal bir operasyona imza attı. Çalık Enerji’nin internasyonal taşımacılık ihtiyacını karşılayabilmek adına vapur kiralayan ve hem Türkiye parkurunda hem de Türkmenistan parkurunda eş zamanlı olarak 80 tane TIR tahsis eden GEFCO,1.870 ton yükü entegre lojistik çözümleri ile sorunsuz bir halde taşıdı.

GEFCO’nun Çalık Enerji’ye sunmuş olduğu bu hizmet kapsamında ortalama 3.000 tane değişik boyut ve ölçülerde araç-gereç taşındı. Hususi elleçleme şekilleri kullanılarak tırlardan gemiye yüklenen bu malzemeler, sorunsuz, hasarsız ve süratli olacak şekilde gemiden tahliye edildi.

Proje kapsamında kapıdan kapıya Türkiye ve Türkmenistan karayolları da dahil olmak suretiyle toplamda 6000 km yol kat edildi. Türkiye karayolları haricinde, Rusya kara suları ve Türkmenistan karayolları da projenin öteki kayda değer ayakları olarak kullanıldı. Adana’dan İskenderun limanına hareket eden 1.870 ton yük, İskenderun’dan yüklendiği vapur ile Rostov’dan Astrakhan’a kadar Rusya dere yollarını kullanarak Hazar Denizine ulaştı ve Türkmenbaşı limanında teslim yerlerine nazaran ayrılarak 3 değişik şantiyeye son teslimatı tamamlandı.

GEFCO Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Birol Karabulut mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu: “GEFCO olarak sunduğumuz çözümlerle müşterilerimizi desteklemeye ve tedarik zincirinin sorunsuz bir halde akmasını sağlamak adına başarıya ulaşmış, kapıdan kapıya proje taşımacılığı operasyonları sunmaya devam ediyoruz.”

ÇALIK Enerji Lojistik Müdürü Tolga İnaç ise, GEFCO’nun Proje Taşımacılığı uzmanlığından destek aldıklarını ve bu sayede iş süreçlerinin hızlandığını, maliyetlerde de avantaj sağladıklarını belirtti.

GEFCO kapıdan kapıya proje taşımacılığı kapsamında uygun taşıma maliyetleri sunuyor. Salgın şartları göz önünde bulundurulduğunda, multimodal taşımalarda karayolu transit süresi ile neredeyse aynı sürede malzemeler teslim edilebiliyor.

Hibya Haber Ajansı