23 Kasım 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Ünlüler orman yangınları için bir arada

cüneyt arkın orman yangınlarına karşı

Ünlü oyuncular orman yangınları için bir araya geldi. usta oyuncu Cüneyt Arkın, Burcu Kara, Zeyno Gönenç,  Seray Sever, Emre Üçtepe ve Ümit Erdim gibi Türkiye’nin tanınmış  16 ünlü isim Orman Genel Müdürlüğünün başlattığı kampanya için bir araya geldi.

Orman yangınları konusunda tüm toplumda bilinç oluşturmak için hazırlanan reklam filminde bir araya gelen ünlüler “lütfen geleceğimi yakma”, “kamp ateşini söndür” ve “ormanımı yakma” sözleri ile kampanyaya gönüllü destek verdi.

Türkiye’nin büyük hazinesi olan orman varlıklarının korunması ve geliştirilmesi için uzun süredir çalışan Orman Genel Müdürlüğü %90 oranında insan kaynaklı olan orman yangınları konusunda Türk toplumuna farkındalık yaratmak için böyle bir kampanya başlattı.

7’den 77’ye herkese ulaşmak için oluşturulan kampanyada sevilen ünlü sinema sanatçıları rol aldı. 17 Haziran’da İzmir’de gerçekleşen basın toplantısında tanıtımı yapılan kampanya kapsamında, açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; “sanat dünyasının değerli  insanlarına verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerini sunarım” dedi.

Orman yangınlarının yüzde doksanı insan kaynaklı olmaktadır. Yangınların önlenmesi ve orman varlıklarının korunması için toplam 36000 personel gece gündüz çalışıyor.

Orman Genel Müdürlüğünün 2010 2019 istatistiklerine göre orman yangınlarının yüzde onu yıldırımdan,  %90 ‘ı insanların ihmallerinden meydana geldiği ortaya çıkarılmıştır. İnsan hayatı için büyük bir önem taşıyan ormanlar,  sağlıklı insan için sağlıklı doğa olması gerçeğini bize bir kez daha gösterdi.

Ormanlar kalkınma için gerekli olan su, gıda, barınma gibi ihtiyaçları sağlarken, doğanın korunmasına ve iklim değişikliğine sebep olan sera gazı salınımı ve azalmasına büyük destek vermektedir.

Orman yangınları için bir araya gelen ünlü oyuncular arasında; Cüneyt Arkın,  Caner Cindoruk, Turgay Tanülkü, Emre Üçtepe,  Burcu Kara, Oylum Talu,  Saba Tümer,  Hakan Vanlı, Zeyno Gönenç, Şebnem Özinal,  Murat Tavlı, Seray Sever, Ümit Erdin,  Zeynep Eronat ve Metin Şentürk yer almaktadır. Ünlülerin kendi ev ortamlarında çektikleri videolar tek bir reklam filminde birleştirildi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey; “pandemi süreci sağlıklı insan için sağlıklı orman olması gerektiğini bize bir kez daha gösterdi. Ormanlar, sürdürülebilir kalkınma için gerekli olan su gıda barınma gibi ihtiyaçları sağlarken doğanın korunmasına ve iklim değişikliğine sebep olan sera gazı salınımlarının azaltılmasına da destek oluyor. Orman varlıklarının korunmasına bizim en büyük düşmanımız orman yangınları.  Bu kampanyamızı da orman yangınları konusunda vatandaşlarımızda farkındalık oluşturmak için hazırladık. Bu vesile ile kampanyada yer alan 16 değerli sanatçımıza teşekkür ederiz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı