17 Ekim 2020

Son dakika

İnternette Gelişmeler

Uyku problemi için 8 öneri

Kendinizi uykuya zorlayamazsınız.  Bu doğal olarak geldiğiniz bir durumdur. Ancak aşağıdaki ipuçlarını kullanarak uyku problemi konusunda yol almış olursunuz.

  1. Uykuya dalmak için doğru zamanda yatakta olun

Tutarlı bir program izleyerek kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanda yatakta olmayı deneyin. Bunu bir rutin hale getirmeniz ve aynı saatte yatağa gitmeniz size yardımcı olabilir.

    2. Yatmadan birkaç saat önce kafeini kesin

Yatağa gitmeyi planladığınız süreden birkaç saat öncesinde kafein içeren içecekler almayı kesin.

   3.Kendinizi uyku öncesinde rahatlatacak faaliyetler bulun

Hafif sesle müzik dinlemek, kitap okumak veya bir belgesel izlemek sizlere tavsiye edeceğimiz faaliyetler olabilir. Bunu kendinize göre geliştirebilirsiniz.

  4. Kendinizi uyumaya zorlamayın

Uyku problemi yaşadığınızda hemen yatağa geçerek belki uyurum fikriyle kendinizi zorlamayın. Belirlediğiniz süre için yatağa yatmaya kendinizi hazırlayın.

 5.Uyuyamazsanız, yataktan çıkın

Sağa sola dönmeyi bırakın ve yatakta kalmayın. Başka uğraşlar bulmak için yataktan çıkın.

 6.Nefes alıştırmaları uygulayın

Bir sandalyede otururken veya sırt üstü yatarken, bir elinizi göğsünüzün üst kısmına, diğer elinizi göbek deliğinizin üzerine yerleştirin. Burnunuzdan nefes alın, midenizin elinize doğru hareket ettiğini hissedin. Göğsünüzdeki el mümkün olduğunca hareketsiz kalmalıdır. Midenizi doldurduğunuz bir balon gibi düşünün, ağzınızdan akan dudaklarla nefes verene kadar mümkün olduğunca fazla hava alın. Yine göğsünüzdeki el hareketsiz kalmalıdır.Bu egzersizi beş ila on dakika boyunca yapın

 7.Vücudunuzu rahatlatın

Uyku problemi yaşadığınızda yatmadan önce kendinizi rahat hissetmeyi deneyin. Günlük olayları kafanıza takmayın. Yarın olacak düşüncesini bırakın. Rahat olun.

 8.Çok endişeliyseniz, yatağa girmeyin

Endişe yaşıyor ve düşünceliyseniz yatağa girmeyin.Kafanızda bu sorunları çözün.